U Domu Vojske predstavljene knjige „Opelo za violinu“ i „Priče iz Srema“
Knjige „Opelo za violinu“ i „Priče iz Srema“ Đoke Filipovića predstavljene su juče u Domu Vojske Srbije.
O romanima su govorili književnik Ratomir Rale Damjanović, pesnik Todor Bjelkić, Željko Stojanović, diplomirani etnolog i predstavnik Gradske biblioteke u Rumi, čije su izdanje Filipovićeve knjige, a beogradskoj publici na kraju se obratio i pisac.
Svi govornici složili su se u oceni da su dela Đoke Filipovića vrhunski akvarel sremačkog mentaliteta, koji bi trebalo da posluži kao bedem zubu vremena i sačuva istoriju ovog istorijski i kulturološki bogatog kraja naše zemlje.
- Filipović, književnim talentom, nadoknađuje nedostatak stručnog obrazovanja, a izuzetnim darom opažanja i prenošenja duše onoga o kome i čemu piše u reči, dokazuje da je njegovo životno iskustvo podjednako kvalitetnom onom koje je propustio da izgradi na studijama književnosti – istakao je književnik Ratomir Damjanović, svrstavši romane „Opel za violinu“ i „Priče iz Srema“ u „zlatnu riznicu sremačke književnosti“.
Govoreći o Filipovićevim delima, pesnik Todor Bjelkić naglasio je da su romani ovog rođenog Sremca dugo priželjkivan i očekivan naslednik slavne loze spisatelja koji su viševekovnim plodnim radom doprinosili očuvanju duha tog kraja. A najbolje je, kako je to rekao Bjelkić, kad o Sremu piše onaj koji je iz njega potekao i u njemu živi.
- Najvažnije je da književnost živi. U tome i jeste značaj ove današnje promocije. Još važnije od toga jeste da kroz dela Filipovića, ali i svih drugih pisaca iz Srema, ili bilo kog drugog dela Srbije mladi uče da vole knjigu i sve ono što u njoj mogu naći. Zbog toga Gradska biblioteka Rume i jeste stala iza našeg znamenitog autora, koji je u vojsci došao do čina pukovnika, ali sada ima zadatak da snagom generala povede u književnu borbu sve koji u njegovim delima pronađu inspiraciju da krenu njegovim stopama – u čitanje, ili pisanje – poručio je Željko Stojanović, u ime izdavača.
Odlomke iz romana čitao je glumac Milan Mića Dudić, a književno veče vodio je Boško Negovanović. U muzičkom delu programa nastupili su romski tamburaški orkestar Baneta Jovanovića Šaljike.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt