18.10.2012

Promocija knjiga o srpskom vojnom sanitetu



U atrijumu Doma Vojske Srbije održana je  promocija knjiga „Balkanski ratovi 1912-1913”, - Rad srpskog vojnog saniteta, autora dr Aleksandra S. Nedoka, i „Srpski vojni sanitet u balkanskim ratovima”, grupe autora, u okviru akcije „Mesec knjige” Medija centra „Odbrana”.

Tom prilikom, o značaju srpskog saniteta, koji ima tradiciju dužu od 170 godina postojanja, govorili su pukovnik docent dr Mile Ignjatović, naučni savetnik primarijus dr Aleksandar S. Nedok,  general-major u penziji primarijus dr Branislav Popović i brigadni general u penziji docent dr Veljko Todorović.

Govoreći o značaju dve publikacije, pukovnik Ignjatović je  rekao  da je reč o  kapitalnim  izdanjima važnim za našu istoriografiju, naglasivši da su  urednici i autori knjiga njegovi učenici, značajna imena  srpske medicinske istoriografije koji su godinama skupljali i obrađivali  podatke,  uložili veliki trud da bi obišli arhive i da bi našli dokumente koji govore o balkanskim ratovima.

 Naučni savetnik,  primarijus dr Aleksandar Nedok  i autor knjige „Balkanski ratovi 1912-1913” - Rad srpskog vojnog saniteta, čiji su deda i otac bili lekari i sanitetski oficiri u srpskoj vojsci,  govorio je o istorijatu srpskog vojnog saniteta u balkanskim ratovima. On je tom prilikom  rekao da je najviše  sačuvanih podataka u arhivama o srpskom vojnom sanitetu bilo iz perioda albanskih ratova.   Prema rečima dr Nedoka  na prikupljanju dokumenata i sređivanju podataka za knjige koje predstavljaju jednu celinu, radilo je oko dvadeset autora, profesora, ali i profesioalnih vojnika.

 General-major u penziji primarijus dr Branislav Popović  je ukazao na značaj tema koje su obuhvaćene u knjigama, pomenuvši vojno-političku situaciju na Balknu 1912. godine, ratne operacije i organizaciju  vojnog saniteta.  Popović je istakao značaj sanitetskih vozova  koji su odigrali važnu ulogu za brzu evakuaciju bolesnika i smanjenje smrtnosti.

Prema rečima brigadnog generala u penziji dr Veljka Todorovića, vojni sanitet je imao jasnu definisanu strategiju doktrinarnih dokumenata, sa jasnom  ulogom i zadacima komandi, bolnica i saniteta. On je ukazao da je srpski vojni sanitet imao problema sa  nedostatkom kadra, ali da su strane misije pružale veliku pomoć našim lekarima.

Na kraju izlaganja, Todorović je zahvalio autorima, Upravi za vojno zdravstvo Ministarstva odbrane, Vojnom arhivu,  Medija centru "Odbrana" i drugim institucijama koje su pomogle objavljivanju ovih publikacija.

photoFOTO GALERIJA