29.09.2014

Održana promocija knjige " Na pragu zrelosti"



Knjiga „Na pragu zrelosti - psihološki aspekti odabira vojne profesije” autorke mr Anite Đorđević, predstavljena je danas u Atrijumu Doma Vojske Srbije. Osnovu publikacije čini tekst magistarskog rada „Afektivna vezanost, vaspitni stilovi i profesionalno opredeljenje adolescenata” koji je odbranjen 2009. godine, na Katedri psihologije Filozofskog fakulteta u Nišu.
O važnosti delovanja psihološke službe u vojsci, školovanju u sistemu vojnog obrazovanja, o obrazovno-stručnim profilima koji se ne mogu dobiti školovanjem u građanstvu, govorili su profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, recenzent knjige, prof. Desimir Pajević, vanredna profesorka Filozofskog fakulteta u Nišu prof. dr Jelisaveta Todorović, predstavnica Filozofskog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici dr Jelena Minić i autorka koja je istraživač-saradnik Instituta za strategijska istraživanja Ministarstva odbrane.
Prisutnima se obratila i direktorka Instituta za strategijska istraživanja prof. dr Jovanka Šaranović koja je govorila o postignutim rezultatima i ciljevima Instituta. Ona je dodala da su ovakva, i slična istarživanja,neophodna u sistemu odbrane i da bi strukture, koje se bave ljudskom resursima, trebalo više pažnje da posvete dobijenim rezultatima.
O istraživanju kvaliteta kadra za popunu sistema odbrane, o motivaciji i problemima koji se javljaju u istraživanjima, govorio je profesor Pajević, koji je i predložio da se rezultati istraživanja publikuju.
- Monografija predstavlja kvalitetan empirijski rad koji je, u teorijskom smislu, utemeljen na teoriji afektivne povezanosti za porodicu i metodološki je savršeno koncipiran. Dat je novi teorijski osnov za istraživanje faktora koji utiču na izbor profesije, a pre svega vojne profesije. Iako, na neki način, predstavlja nastavak ranijih istraživanja, tema je nova, originalna i zasnovana na naučnim istraživanjima. Psihologija je u vojsci veoma potrebna nauka, i drago mi je što je sistem odbrane „otvoren“ za ovakvu vrstu istraživanja, rekao je profesor Pajević.
Prema rečima profesorke Todorović, veliki je značaj istraživanja o teoriji afektivne privrženosti povezane s profesijom ispitanika – učenika Vojne i civilnih gimnazija.
- Razlika među njima ogleda se u emotivnoj i profesionalnoj zrelosti. Istraživanje je pokazalo da su učenici Vojne gimnazije spremniji da naprave korake koji su na pragu zrelosti. Preporučujem svima da pročitaju knjigu jer će saznati šta je sve otkriveno i u kojim situacijama mogu da prepoznaju sebe, rekla je profesorka Filozofskog fakulteta u Nišu.
Jelena Minić istakla je značaj životnog doba ispitanika – period adolescencije, u kojem su izraženi odnosi u porodici važni za formiranje identiteta, pre svega profesionalnog.
Autorka je objasnila potrebu da se istraži dominantna snaga naše vojske - čovek koji presudno utiče na njen kvalitet, te je i značaj izbora kandidata za poziv oficira dodatno obavezujući.
- Monografija je nastala kao rezultat rada tokom selekcije ljudstva za potrebe vojne profesije, ali i mogućnosti da praktični psihološki rad pretoči u metodološku skicu, empirijsko istraživanje i zaključke naučno-istraživačkih radova. Ideja da istražujem karakteristike porodica učenika Vojne gimnazije nastala je posle brojnih intervjua sa kadetima Vojne akademije, koji su želeli da budu generali, pukovnici, da nose uniformu kao njihovi preci i da im se ljudi dive. Problem povezanosti porodičnog konteksta s odabirom buduće profesije do sada u vojnom sistemu nije istraživan, i zbog toga bih zahvalila svim saradnicima koji su doprineli objavljivanju ove knjige, rekla je autorka.

photoFOTO GALERIJA