14.10.2014

Promocija studije o položaju žena u oružanim snagama država zapadnog Balkana



Promocija studije „Položaj žena u oružanim snagama država zapadnog Balkana“, koju je objavila Kancelarija UNDP/ SEESAC u Beogradu, a u čijoj izradi je učestvovalo Ministarstvo odbrane Republike Srbije, održana je danas u Svečanoj sali Doma Vojske Srbije.

Studija je rezultat zajedničkog rada ministarstava odbrane u regionu zapadnog Balkana, u okviru projekta „Podrška integraciji načela rodne ravnopravnosti u reformi sektora bezbednosti na zapadnom Balkanu“.

O posvećenosti Ministarstva odbrane i Vojske Srbije sprovođenju Nacionalnog akcionog plana (NAP) za primenu Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti UN „Žene, mir i bezbednost“ u Srbiji i radu institucionalnih tela vlade za sprovođenje akcionog plana, govorio je državni sekretar u Ministarstvu odbrane i predsednik Političkog saveta Vlade Srbije za sprovođenje NAP Zoran Đorđević.

On je rekao da rodna ravnopravnost podrazumeva ravnomernu zastupljenost žena i muškaraca u svim segmentima javnog i privatnog života i temeljno pravo i vrednost svakog društva. 

- Na osnovu analize podataka, možemo da zaključimo da je procenat zastupljenosti žena u sektoru bezbednosti, u periodu primene NAP znatno povećan. Zatupljenost žena u godini donošenja NAP - 2010, iznosio je 26 odsto, a posle tri godine njegove primene iznosio je 32,51 odsto. Istakao bih i promociju vojnog poziva, potvrđenu povećanjem interesovanja žena za studije u Vojnoj akademiji i Medincinskom fakultetu Vojnomedicinske akademije. U školskoj 2014/2015 godini, 30 odsto od ukupnog broja prijavljenih kandidata za Vojnu gimnaziju bile su devojčice, rekao je državni sekretar i istakao posvećenost Ministarstva odbrane dostizanju ciljeva sprovođenjem NAP.

U ime izdavača studije, skupu se obratila koordinatorka i stalna predstavnica UNDP u Srbiji Irena Vojačkova Soljorano koja je naglasila značaj činjenica da je studija urađena na regionalnom nivou i dodala da će UNDP nastaviti da podržava napore ministarstvava u regionu u integraciji načela rodne ravnopravnosti u sektor bezbednosti.

Predstavnica Kancelarije UNDP/SEESAC u Beogradu, Bojana Balon, rekla je da je studija nastala sa ciljem da se napravi regionalni pregled statističkih podataka i pregled praksi u oblasti rodne ravnopravnosti u sistemima odbrane zemalja zapadnog Balkana. Kancelarija pruža veoma značajnu podršku Ministarstvu odbrane Srbije u nekoliko oblasti, među kojima se posebno izdvaja saradnja u okviru realizacije projekta „Podrška integraciji načela rodne ravnopravnosti u reformi sektora bezbednosti na zapadnom Balkanu“, koji se od 2012. godine sprovodi u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji i Srbiji.

O sadržaju studije, rezultatima i značaju istraživanja sprovedenog u ministarstvima odbrane u regionu, govorila je direktorka Instituta za strategijska istraživanja i savetnica ministra odbrane za rodnu ravnopravnost dr Jovanka Šaranović. Prema njenim rečima, ideja o objavljivanju studije je dokaz regionalnog pristupa u implementaciji Rezolucije 1325.

- Istaknut je zajednički interes – postizanje saradnje, poverenja, bezbednosti, i stabilnosti. Studija obiluje statističkim podacima koji su dobra osnova za formulisanje dostignuća i napretka na regionalnom nivou, ali i za buduća istraživanja. Danas, žene čine između 5,69 i 8,90 odsto pripadnika oružanih snaga. U srbiji imamo relativno optimalnu zastupljenost žena u kategorijama civilnog lica i profesionalnih vojnika. U budućnosti, možemo očekivati blagi porast u kategorijama oficira i podoficira. U regionu, Srbija ima najveću zastupljenost žena u multinacionalnim operacijama, rekla je direktorka Instituta.

Studija predstavlja uporedive podatke o zastupljenosti žena u oružanim snagama zemalja zapadnog Balkana, politike i prakse ministarstava odbrane i oružanih snaga o privlačenju i zapošljavanju žena, njihovom razvoju karijere, obrazovanju i obukama, učešću u mirovnim misijama, kao i politike i prakse iz oblasti postizanja rodne ravnopravnosti u oružanim snagama. Ona predstavlja dokaz transparentnosti rada Ministarstva odbrane kao i posvećenosti realizaciji zadataka koji se odnose na sprovođenje politike jednakih mogućnosti putem uvođenja rodne perspektive u politike i planove Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti UN.