17.10.2014

Održana promocija knjige "Sveštenici u istoriji srpske vojske"



U Atrijumu Doma Vojske Srbije danas je održana promocija knjige „Sveštenici u istoriji srpske vojske 1800-1920“, koja je plod desetogodišnjeg iscrpnog istraživanja general-majora u penziji mr Milisava Sekulića.

O knjizi su govorili prof. dr Veselin Đuretić, pukovnik dr Borislav Grozdić, jerej Milorad Sredojević – urednik, Ljubomir Marković – predsednik Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. i autor.

Marković je rekao da je knjiga neobično vredna, jer stvara uslove da u duhovno-zdravim tokovima dalje kali naciju.

- Sekulić u zenitu svojih stvaralačkih sposobnosti ne prestaje da divi svojim knjigama. Ova knjiga je veliki doprinos sadašnjim jubilejima – 100 godina od balkanskih i Prvog svetskog rata i 70 godina od oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu. Želeo bih da pročitate knjigu, ali i da danas doživite duhovno dostignuće, rekao je predsednik Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920.

Profesor Đuretić je naglasio da je knjiga avangardistička, jer je prva u kojoj je obrađena tema sveštenika u istoriji srpske vojske.

- Knjiga daje opšti okvir koji govori o poziciji srpskih sveštenika u dugom istorijskom periodu. Srpski sveštenici bili su i na frontu slobode, i iza oltara propovedali. Čitajući ovo delo uvidećete da je konstituent duhovnosti, a ono što predstoji našoj vojsci je da uskladi duhovnost i patriotizam, rekao je recezent knjige.

Prema rečima pukovnika dr Grozdića knjiga je, posle devet godina čekanja, počela da „živi svoj život“.

- Višestruka je važnost objavljivanja ove knjige i teško je izdvojiti nekoliko razloga. Istakao bih autorovo nedopuštanje da 580 sveštenika u Velikom ratu i 629 u Drugom svetskom ratu, koji su život položili na oltar naše otadžbine, zbog naše nacionalne bolesti – kolektivne amnezije, umre i drugi put. U knjizi se vidi da je dobar hrišćanin i dobar vojnik. Takođe, istakao bih napor autora da na jednom mestu sabere iskustvo verskog života u dugogodišnjem periodu, koje je značajno i veoma korisno za nedavno uspostavljanje Verske službe u Vojsci Srbije. U kojoj meri se zanimamo za prošlost govori i to koliko se odgovorno zanimamo za budućnost. I da autor u životu nije ništa drugo uradio, već samo ovu knjigu objavio, bilo bi dovoljno da se dostojno oduži i srpskoj vojsci i srpskom narodu, rekao je pukovnik Grozdić.

Jerej Milorad Sredojević je rekao da je knjiga dragocena jer popunjava prazninu, vakuum, koji je godinama postojao, a zapravo u njoj je opisana duhovna istorija našeg naroda koja je prećutana.

- Knjiga podseća na one koji su stvarali našu noviju istoriju, kojima je uvek pomagala vera. Bez vere nema čoveka, nema života. Vera osmišljava život kako pojedinca, tako i svakog naroda. Bez duhovnog sadržaja gubi se kontinuitet, a samim tim i identitet. Bez duhovne istorije nema ni svetovne istorije. Knjiga je svetionik i budilnik naroda u ovom teškom vremenu. Svakako treba da posluži pokolenjima da o tome i dalje pišu, rekao je jerej Sredojević.

Autor je predstavio knjigu i njena poglavlja čiji tekstovi ukazuju na aktuelna pitanja šta vojnik i starešina treba da znaju o Crkvi i sveštenicima, a šta Crkva i sveštenici o vojsci i istakao da mogu značajno doprineti približavanju te dve institucije.

- U knjizi su predstavljene osnovne odrednice vere, svešteničke struke, pravoslavlja i verskog života u srpskoj vojsci od 1804. do 1919. godine, zatim vojničke slave, molitve, čestitke i zakletve, kao i podaci o 298 vojnih sveštenika, prikupljeni iz vojnih arhiva, rekao je autor te prisutnima opširnije predstavio glavne likove, sveštenike u istoriji srpske vojske 1800-1920.
photoFOTO GALERIJA