22.10.2012

Na štandu Medija centra „Odbrana” predstavljene knjige Aleksandra Radića



Promocija knjiga Aleksandra Radića „Orao – pogled iz jugoslovenskog ugla“ i „Vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana Vojske Srbije“, održana je večeras, u okviru 57. međunarodnog sajma knjiga u Beogradu,  na štandu Medija centra „Odbrana“. O delima su govorili autor knjige Aleksandar Radić, general u penziji Sreto Malinović i urednik knjige Snežana Đokić.

 „Orao – pogled iz jugoslovenskog ugla“ predstavlja do sada najpotpuniju monografiju posvećenu tom vazduhoplovu. Neke od fotografija i podaci kojima knjiga obiluje prvi put su predstavljeni javnosti.

   „Jedan od naših problema kao nacije jeste nedostatak pozitivnog odnosa ka prošlosti i prepoznavanje potrebe da ono što smo ostavili za sobom sačuvamo i prezentujemo kasnije. Upravo to je priča o "orlu“, istakao je autor knjige napominjući da iako je reč o sredstvu ratne tehnike, "orao" za sebe direktno ili indirektno vezuje desetine hiljada ljudskih sudbina.

  Govoreći o istoriji aviona Radić je naglasio da je "orao" dobar primer za to koliko je jednoj maloj naciji teško stvoriti projektantsku bazu za stvaranje tako složenog projekta, u čiju je realizaciju bio uključen značajan broj ljudi, a koji je vremenom izrastao u tehnički najsloženiji vazduhoplovni program bivše Jugoslavije.

 Iz ugla pilota koji je u kabini "orla" proveo više od hiljadu sati leta, prepričavajući svoja iskustva iz suživota sa tom letelicom tokom ratnih godina devedesetih, govorio je penzionisani general Sreto Malinović.

   „Moja karijera, uglavnom je vezana za ovaj avion. Osećaj moći koji pilot ima dok leti u "orlu" nešto je što nosim u sebi od prvog samostalnog leta 1987. godine. Vremenom, moje poverenje u ovaj avion je sve više raslo, sve do trenutka kada sam počeo prema njemu da se odnosim kao prema živom biću, mom prijatelju“, rekao je Malinović prisećajući se dana provedenih u kabini "orla", dodavši da se „sa pravom može reći da je taj avion u potpunosti opravdao svoje postojanje, da je ponos jurišne avijacije i domaće vazduhoplovne industrije, kome dani još nisu odbrojani“.

   Knjiga „Vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana Vojske Srbije“ kratak je pregled kojim se prezentuje sve ono što ispunjava stotinu godina srpskog ratnog vazduhoplovstva.

   „Bilo je uspona i padova, prošli su mnogi ratovi, gubljeni su resursi, stvarani novi, ali tokom tih stotinu godina desetine hiljada ljudi nosili su uniformu i ambleme srpskog ratnog vazduhoplovstva, i upravo zbog njih treba ceniti jubilej koji proslavljamo“, istakao je Radić, napomenuvši da knjiga treba posluži kao vodič za budućnost.

 


photoFOTO GALERIJA