31.10.2014

Održana svečana akademija "Bizerta u srcu Srbije"



U nameri da podseti na značajnu ulogu naroda severne Afrike u oporavku srpske vojske u Prvom svetskom ratu i tako, na još jedan način, obeleži 100 godina od početka Velikog rata, Udruženje ratnih dobrovoljaca 1912-1918. njihovih potomaka i poštovalaca organizovalo je u Domu Vojske Srbije Svečanu akademiju i izložbu „Bizerta u srcu Srbije“.

Otvaranju izložbe „Srbija pamti savezničku Bizertu“ koju su priredili Luka Nikolić, potomak Đunisija Nikolića, ratnika 4. puka srpske vojske, sahranjenog na vojničkom groblju u Tunisu 1916. godine i Boris Baščarević prisustvovali su, između ostalih, Dragan Popović, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, predstavnici Vojske Srbije, ambasadori Tunisa, Alžira i Maroka u Beogradu, istoričari, članovi i prijatelji Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918. njihovih potomaka i poštovalaca i veliki broj poštovalaca istorije i tradicije srpskog naroda.

Cilj organizatora, prema rečima dr Vidoja Golubovića, predsednika Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918. njihovih potomaka i poštovalaca, jeste da, izložbom i prigodnom Akademijom, na kojoj je prikazan i dokumentarni film Tanje Fero „Bizerta – povratak u legendu“, doprinese očuvanju sećanja na nesebičnu pomoć naroda Tunisa, Alžira i Maroka koji su, posle albanske golgote i dolaska srpske vojske na Krf, značajno doprineli bržem oporavku iznemoglih srpskih boraca. Kroz 36 bolnica i bolničkih sabirnih centara, namenjenih za lečenje i obuku srpskih vojnika, prošlo je više od 60 hiljada Srba, od kojih je
3. 226 umrlo, a 36. 000 je, nakon izlečenja ponovo upućeno na front. Kroz zdravstvene centre u Bizerti i na severu Afrike prošao je, prema rečima dr Mirjane Zorić, svaki treći vojnik srpske vojske.

Uređeni i očuvani srpski memorijalni kompleksi i spomenici u severnoj Africi nalaze se na 24 groblja u Tunisu, Alžiru i Maroku, čiji su narodi, onda kad je srpska vojska bila na izdisaju, pružili ogromnu pomoć u oporavku i obučavanju boraca. Na severu Afrike nicale su, u periodu od 1916. do 1919. godine srpske crkve, bolnice, škole... Humanost prijateljskih naroda severne Afrike, iskazana tokom 1916. godine, ostala je svetao primer nesebičnog požrtvovanja, koji će u kolektivnom sećanju srpskog naroda zauvek trajati. To je pokazala i Svečana akademija Udruženje ratnih dobrovoljaca 1912-1918. njihovih potomaka i poštovalaca, na kojoj su učestvovali profesor istorije na VMA Mirjana Zorić, profesor Fakulteta političkih nauka Dragan Simeunović, Hor osnovne škole „Isidora Sekulić“ i Vokalni kamerni ansambl „Biljur“.

Na izložbi koju je, istim povodom, otvorio predsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918. njihovih potomaka i poštovalaca dr Vidoje Golubović, predstavljeno je na desetine fotografija kojima su ilustravani dani golgote srpske vojske preko Albanije i oporavka na severu Afrike. Korišćeni su fondovi Vojnog muzeja, Arhiva SANU, Narodne bibliteke, Muzeja pozorišnih umetnosti i privatnih zbirki autora.

photoFOTO GALERIJA