23.12.2014
Tribina "Sveštenici u Velikom ratu Srbije" u Domu Vojske
Tom prilikom, na tribini su govorili direktor Medija centra „Odbrana“ pukovnik Stevica S. Karapandžin, pukovnik u penziji dr Rade S. N. Rajić i predsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1920. dr Vidoje Golubović.
Govoreći o ulozi sveštenstva u Velikom ratu, dr Rajić je istakao da su sveštenička i vojna profesija tradicionalne profesije, koje imaju veliki uticaj na psihološku svest naroda. Te dve službe, objasnio je on, u uslovima rata, povezuju se i objedinjavaju kako bi se sačuvalo ono što je nametnuto ratnim prilikama, među kojima taj duhovni aspekt pomoći vojsci u jačanju njenih moralnih vojničkih vrednosti ima prioritet.
Osvrnuvši se na razliku između istorijskih prilika i okolnosti Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, dr Rajić je naglasio da je u toku Velikog rata, od 3.200 sveštenika i monaškog osoblja stradalo, bezmalo polovina, pretrpevši, kao i narod, ogroman pogrom u tom ratu. On je, takođe, dodao da je 192 sveštenika učestvovalo u jedinicama srpske vojske od 1912. do 1914. godine, pomažući duhovnim radom i delom na učvršćivanju morala, pripremi i prodoru srpskih pukova.
Pukovnik Karapandžin je rekao da bi vojno sveštenstvo u Srpskoj vojsci od pre 100 godina moglo da predstavlja ogledalo i današnjoj verskoj službi.
On je istakao da je najmanje poznata zbog borbe protiv pamćenja, borbe protiv vere koja se na ovim prostorima odvijala tokom proteklog veka.
- Uvažavajući pojedine stavove o tome da sve što je u vezi sa prošlošću i u vezi sa religijom jeste retrogradno i nešto što je suprotstavljeno nekakvom progresu, stalno samom sebi postavljam pitanje - da li nam trebaju iskustva iz Velikog rata, pa i ona koja obuhvataju verski život u Srpskoj vojsci? Prema iskušenjima u kojima se nalazimo, ona su naša sušta potreba, od neprocenjivog značaja za sadašnjost i budućnost, rekao je pukovnik Karapandžin.
Vidoje Golubović je prisutnima prikazivao fotografije iz perioda Velikog rata, na kojima se nalaze poznati i manje poznati vojni sveštenici i komandanti. On je govorio o Arhimandritu Milentiju, Nićiforu Dućiču, Jakovu Čupiću, Proti Stevanu Mihaldžiću, zatim o srpskoj vojsci i sveštenstvu u Bizerti, u Americi, na Korzici... Prikazao je kako su vojnici tada slavili krsne slave, kako izgledaju pukovska groblja i naglasio da članovi Udruženja svake godine obilaze groblja da bi odali počast jer „Srbija pamti i zato će večno živeti“.
U programu su učestvovali vokalni solista Aleksa Zarev i kvintet Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane „Stanislav Binički“ koji su izveli kompozicije „Tamo daleko“ i „Ovo je Srbija“.
![photo](https://www.odbrana.mod.gov.rs/img/photo.png)
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt