15.01.2015

Predstavljena fotomonografija "Zločini nad Srbima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj"



Fotomonografija „Zločini nad Srbima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj“, Jovana Mirkovića, promovisana je danas u Domu Vojske Srbije.
O tom izdanju „Sveta knjige“ i Muzeja žrtava genocida, govorili su akademik
Vasilije Krestić, koji je i pisac predgovora, episkop slavonski gospodin Jovan (Ćulibrk), predsednik Upravnog odbora Muzeja žrtava genocida i koordinator Odbora za Jasenovac Svetog arhijerejskog sabora SPC, dr Milan Koljanin, naučni saradnik u Institutu za savremenu istoriju, Stevo Ćosović , urednik izdanja i autor Jovan Mirković.

Opisujući istorijski kontekst i događaje koji su prethodili vremenu opisanom u knjizi, akademik Krestić je istakao da se u proučavanju te bolne srpske teme upustio 1986. godine, kada to nije bilo popularno, i javno se zapitao da li se danas tu nešto promenilo.
– Ja se svih ovih godina pitam, kako je moguće da se takav zločin dogodio u 20. veku, i odakle tolika mržnja prema jednom narodu. Ipak, shvatio sam da je sve to bilo podređeno jednom cilju, stvaranju velike, etnički čiste i dominantno katoličke Hrvatske – istakao je poznati istoričar i, govoreći o vremenu Revolucije 1848. godine, podsetio da je ideja o ubijanju Srba u Hrvatskoj veoma stara.

On je sebe nazvao duhovnim inspiratorom pojavljivanja knjige koja je, zbog dvojezičnosti, namenjena i svetskoj javnosti „ali i da probudimo savest naših ljudi, da ne zaborave šta nam se desilo“.
– Drago mi je što sam dao doprinos pojavljivanju knjige i treba da pravimo još fotomonografija i da sukcesivno izdajemo albume ovakve vrste, kako bismo osvetlili jedno strašno vreme za srpski narod, rekao je Krestić.

Da fotomonografija "Zločini nad Srbima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj" ima presudnu ulogu našoj istoriografiji rekao je episkop slavonski gospodin Jovan, koji se tokom izlaganja bavio i istorijatom i shvatanjem pojma – genocida i utvrdio da se od 1948. do 1992. godine nijedna institucija kod nas nije bavila njegovim proučavanjem.

– Knjiga predstavlja autentično i temeljno naučno delo, veoma je savremena i predstavlja istinsku prekretnicu. Zahvaljujući ljudima posvećenim nauci, kao što je autor Jovan Mirković, danas možemo saznati razmere genocida koji nam se dogodio, rekao je predsednik Upravnog odbora Muzeja žrtava genocida i koordinator Odbora za Jasenovac Svetog arhijerejskog sabora SPC, i dodao da posle ovakvih projekata situacija u nauci nije ista.

Urednik u Izdavačkoj kući „Svet knjige“, Stevo Ćosović , rekao je da prošlost nije potonuli brod i da nas „biblijske razmere stradanja Srba“ obavezuju da se njime bavimo.
– Na knjizi je radio veliki broj saradnika i svi su dali veliki doprinos, a objavljene fotografije pamte i žrtve i zločince – istakao je on i podsetio da danas ni jedni ni drugi više nisu među živima, ali da žrtve i dalje vape za istinom, koju knjiga pokušava da približi.
Da je reč o izuzetnoj knjizi, koja se retko pojavljuje i u značajno razvijenijim istoriografijama od naše, posvedočio je dr Milan Koljanin, naučni saradnik u Institutu za savremenu istoriju i dodao da je monografija veoma važna i potrebna.

– Ona daje pouzdanu i uverljivu, ali i na raznovrsnim izvorima utemeljenu sliku jednog od fenomena Drugog svetskog rata, programa uništenja jednog naroda u NDH sa metodama koje se primenjuju, ali potreba za knjigom proističe ne samo zbog razvoja istorijske nauke, već i u kontekstu novog istorijskog diskursa o Drugom svetskom ratu koji sledi velike političke promene u naše doba, nakon ujedinjenja Nemačke.

Govoreći o odabiru građe i značaju knjige, autor Jovan Mirković, istoričar i dugogodišnji direktor Spomen kompleksa u Jasenovcu, uz zahvalnost na pomoći svim saradnicima i učesnicima promocije, istakao je da će dvojezično izdanje doprineti da se svetska javnost bolje upozna sa stradalnom srpskom prošlošću i da upotpuni prazninu, odnosno nedostatak istorijske arhive i izvora iz vremena jednog od najvećeg stradanja.
– Potrebno je sećati se a ne zaboravljati to vreme u kome je zločine činila hrvatska država na svim nivoima vlasti, i upravo ova knjiga predstavlja dokumentovani prilog i autentičnu optužnicu protov NDH, istakao je Marković.

Autor je posebno zahvalio vokalnoj umetnici Svetlani Spajić, „sakupljača i izvođeču tradicionalnih srpskih pesama“, koja je pevala na promociji i izrazio posebno zadovoljstvo zbog „praizvedbe“ Nazorove „Majke pravoslavne“, koju je veliki broj posetilaca promocije u Domu Vojske pozdravio velikim aplauzom.