06.02.2015

Predstavljena knjiga "Špijunsko ratovanje Kraljevine Srbije uoči Velikog rata"



U Atrijumu Doma Vojske Srbije danas je u 17 časova održana promocija monografije „Špijunsko ratovanje Kraljevine Srbije uoči Velikog rata“, autora prof. dr Milana Mijalkovskog, prof. dr Duška Tomića, pukovnika Zvonimira Pešića i diplomiranog politikologa Zorana Antića.

Monografija predstavlja argumentovano i kompleksno objašnjenje jedne nedovoljno poznate sfere nacionalne bezbednosti Kneževine/Kraljevine Srbije u periodu od 1878. godine, kada je srpsko nacionalno pitanje postalo aktuelno evropsko pitanje, do izbijanja Velikog rata 1914. godine.

Uprkos lošem vremenu Atrijum je bio prepun gostiju,  pa su pred brojnim auditorijumom o knjizi govorili izdavači  prof. dr Vladimir Tomašević, dekan Fakulteta za inžinjerski menadžment i Suzana Petrović, direktorka Istorijskog arhiva „31. januar“ iz Vranja , te recenzent prof. dr Branko Krga i autori monografije.

„Nama je velika čast što smo sa našim timom profesora izdali ovu monografiju, jer mi inženjeri verujemo da bezbednost, odnosno obaveštajne službe, treba da budu proaktivne, osmišljene i sistemski organizovane, a svaki sistemski uređeni pristup urađa plodom“, rekao je dr Tomašević, kao predstavnik izdavača.

„Monografija koju danas predstavljamo pisana je jednostavnim, ali stručnim stilom, pa je odgovornom preporučujem drugovima u obaveštajno bezbednosnim službama, naučnicima koji se posebno bave Velikim ratom, studentima i profesorima, novinarima, kao i širem krugu čitalaca, tim pre jer ono što se može pročitati u ovoj knjizi predstavlja nešto posebno“, poručio je prof. dr Branko Krga.

O učešću Srbije u Velikom ratu, o veličanstvenim pobedama na Kolubari i Ceru, o junaštvu njenih ratnika, o tragičnom povlačenju prema Albaniji i herojskom povratku nakon probijanja Solunskog fronta, postoje brojni radovi u našoj istoriografiji. Ono što u njoj nedostaje jesu teme obrađene u ovoj knjizi, a to je obaveštajni ili špijunski rat. Nešto više o tome govorili su večeras i sami autori. Svako iz ugla građe koju je obrađivao tokom pisanja.

„Između korica ove knjige je sve ono do čega smo došli istražujući ovu temu, a poseban značaj ima činjenica da je rukopis pisan sa istorijske distance od jednog veka. Navedeni su brojni primeri iz originalnih izvora, predstavljeni neoborivim dokumentima. Ova knjiga treba da bude referentan izvor podataka za buduće istraživače i podsticaj da se do kraja razjasne sve nepoznanice i nedoumice pred početak Prvog svetskog rata“, objasnio je pukovnik Pešić i istakao da je veoma važno da se razume nacionalna istorija.

O važnosti poznavanja nacionalne istorije, jer istorija se ponavlja, govorio je i politikolog Zoran Antić.
„Ništa se na Balkanu ne dešava slučajno i nismo vodili nijedan rat koji nam nije nametnut. Geopolitičke konstante su iste kao i pre sto godina, ono što se dešavalo tada dešava se i sada“, rekao je Antić.

U pauzama između obraćanja autora, odlomke iz knjige čitao je Dragan Stanković, a svojim glasom veče su ulepšali vokalni solisti Ivana Tasić i Branimir Stošić u pratnji soliste na harmonici Slobodana Jovanovića.
photoFOTO GALERIJA