11.02.2015

Predstavljena knjiga "Zločini nad Srbima u Velikom ratu"



U Domu Vojske Srbije predstavljena je knjiga Arčibalda Rajsa koju je, za izdavača „Svet knjige“, priredio profesor dr Miloje Pršić, vojni istoričar i pukovnik u penziji. O knjizi, u kojoj su objavljene desetine dokumenata Arčibalda Rajsa, velikog prijatelja srpskog naroda, poznatog i priznatog kriminologa iz švajcarske Lozane, kojima se neupitno dokazuju austrijska, mađarska i bugarstva zverstva počinjena nad Srbima početkom Prvog svetskog rata i tokom okupacije Srbije, govorili su: recenzent dr Jovo Pejin, urednik Stevo Ćosović, dr Đorđe Lopičić, ambasador u penziji i priređivač.

Knjiga sadrži 58 dokumenata, Rajsovih izveštaja i tekstova, objavljenih u evropskoj i američkoj javnosti, kojima je, uz 78 fotografija, smelo dokazao svoju tvrdnju da rat protiv srpskog naroda, „po svireposti i zlodelu nad Srbima prevazilazi sve dotadašnje ratove“. Objavljena dokumenta svedoče o stradanju srpskog naroda u internaciji, o zabranama ćirilice na okupiranim područjima, o prisilnoj mobilizaciji srpskih civila za rat na strani Centralnih sila, o zatiranju srpskog jezika, kulture i nacionalnih obeležja, kršenju međunarodnog ratnog prava ... Rajs je svojim dokumentima potvrdio genocidan karakter austrougarske i bugarske okupacije srpske zemlje, dokazao je da su stravični zločini činjeni srpskom narodu, a ne zarobljenim pripadnicima vojske. Austrougarska vojska, naime, nije imala zarobljenika među Srbima. Posle poraza u Kolubarskoj i Cerskoj bici, u austrougarskoj vojsci je zavladalo pravilo da se srpski vojnik ubija, a ne zarobljava.

Istraživanja Arčbalda Rajasa i dokumenti koje je objavio zgražavali su evropsku i svetsku javnost još nekoliko godina posle rata, a onda je svet zaboravio na patnje srpskog naroda, istorija je počela da se ponavlja, a monstruozna propaganda učinila sve da danas, sto godina posle početka Prvog svetskog rata, izazivači i planeri rata protiv Srbije, pokušavaju da najveću žrtvu okrive za sukob planetarnih razmera. Ističući da milion i trista hiljada srpskih žrtava Velikog rata ne dozvoljavaju prekrajanje istorije, priređivač Rajsove njige dr Miloje Pršić upozorava da nova vremena (do)nose nove izazove srpskom narodu, izazove čija je najvažnija konstantna nenaklonjenost i nerazumevanje velikih za interese i prava malih naroda.
photoFOTO GALERIJA