02.03.2015

Obeležen Dan Vojnomedicinske akademije



Povodom 171 godine postojanja Vojnomedicinske akademije, danas je u Domu Vojske održana svečanost i dodela priznanja kojoj su prisustvovali predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić, ministar odbrane Bratislav Gašić, ministar zdravlja Zlatibor Lončar i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković, kao i brojni prijatelji tog vojnomedicinskog centra.

Čestitajući praznik zaposlenima na VMA, ministar Gašić je istakao da je ta kuća, koja je stvorena marljivim radom, velikim znanjem ali i odricanjem ljudi koji su joj posvetili život, oduvek bila ponos vojnog saniteta pa zbog toga i ne treba da čudi što je stekla veliki ugled, kako u zemlji, tako i u svetu.

- Racionalnim pristupom i dobrim, domaćinskim, rukovođenjem, uspeli smo da očuvamo sve segmente rada VMA. Kako zdravstveni, koji je najvažniji, tako i naučnoistraživački i obrazovni segment. Brigom o zdravlju naših pripadnika, ali i građana, radite još jednu važnu stvar – ispunjavate osnovni zadatak vaše struke – naglasio je ministar odbrane dodajući da rezultati rada potvrđuju da su tokom protekle godine zaposleni na VMA velikom posvećenošću u zbrinjavanju vojnih i civilnih osiguranika, pokazali kako se radi u interesu građana, vojske i društva.

Gašić je posebno istakao i Medicinski fakultet VMA, koji je jedinstven u zemlji i regionu, jer objedinjuje medicinski i vojni poziv.

- Ove godine imamo privilegiju koju ima retko koji sistem odbrane u svetu. Naime, 2015. godina ostaće upamćena i po tome što ćemo promovisati prvu klasu sanitetskih potporučnika. Ove godine oni završavaju šestogodišnje bazične studije medicine i počinju da službuju u vojnom sanitetu – naglasio je ministar odbrane ističući i međunarodnu saradnju VMA, zbog toga što je to značajan segment spoljne odbrambene politike, kao i učešće pripadnika VMA u okviru sanitetskih timova u mirovnim misijama UN i EU.

Prema njegovim rečima, zadatak Ministarstva odbrane je da i dalje podržava VMA u svakom segmentu u kojem je to neophodno, a zaposleni na VMA da i ubuduće poštuju Hipokratovu zakletvu.

Kako je istakao zastupnik načelnika Vojnomedicinske akademije pukovnik prof. dr Zoran Šegrt, VMA je stvarana i razvijana zajedno sa srpskom državom i vojskom, prošla je s njom sve ratove i stradanja i postala i ostala neraskidivi deo naše nacionalne istorije.

- Ključnu zaslugu za to imaju naši profesori - učitelji koji su vizionarski planirali kad su od jedne vojne bolnce stvarali i stvorili zaokruženu celinu — pod jednim krovom lečenje, obrazovanje i naučnoistraživački rad. U medicini, u kojoj je često svaki minut dragocen, a ponekad i nenadoknadiv, a Vojnomedicinska akademija je mesto na kome je moguće za desetak minuta oformiti konzilijum lekara i doneti najbolju odluku sa ciljem da se bolesnik izleči ili njegova patnja umanji – istakao je pukovnik Šegrt.

Govoreći o ostvarenim rezultatima, pukovnik Šegrt je istakao da je tokom prethodne 2014. godine, u Specijalističkoj poliklinici VMA ambulantno pregledano više od 300.000 pacijenata, hospitalizovano više od 34.000 onih kojima su bili neophodni složenija dijagnostika i lečenje, urađeno oko 27.000 hirurških intervencija, a u Institutu za transfuziologiju je tokom prošle godine prikupljeno više od 9.000 litara krvi, koja je, nakon obrade po najvišim standardima, upotrebljena za lečenje kako pacijenata VMA, tako i pacijenata u brojnim zdravstvenim ustanovama širom države.

U nastavku svečanosti, tradicionalno su uručena i priznanja najboljem hirurgu, najboljem autoru i recenzentu Vojnosanitetskog pregleda, kao i najboljoj organizacionoj jedinici VMA po izboru kolega.

Povodom današnjeg praznika, pukovnik Šegrt dodelio Plaketu Vojnomedicinske akademije Vojsci Srbije, koju je primio načelnik Generalštaba general Diković.

photoFOTO GALERIJA