30.04.2015

Otkrivanje spomen-obeležja u čast Nadeždi Petrović



Povodom obeležavanja stogodišnjice smrti velike srpske heroine i slikarke Nadežde Petrović u Centralnom holu Doma Vojske Srbije danas je svečano otkriveno spomen-obeležje „Nadežda Petrović – ratna bolničarka“ autora Mirka Mrkića Ostroškog.

Tom prilikom, reljef je otkrio akademik Vladimir Kostić, predsednik SANU, a o značaju lika i dela srpske umetnice, koja je stvarala početkom 20. veka, govorili su direktor Medija centra „Odbrana“ pukovnik Stevica Karapandžin, istoričar umetnosti Nikola Kusovac, književnik Milovan Vitezović, kao i autor Mirko Mrkić Ostroški.

Današnjoj svečanosti su prisustvovali i supruga predsednika Republike, Dragica Nikolić, načelnik Uprave za organizaciju Sektora za politiku odbrane Ministarstva odbrane general-major Slađan Đorđević, kao i mnogobrojni gosti.

Prema rečima pukovnika Karapandžina, spomen-obeležje koje je danas otkriveno deo je projekta posvećenog značajnim ličnostima i obeležavanju važnih jubileja iz srpske istorije, čiji je on idejni tvorac.

- Jedina iskustvena i tačna veza između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti davno je uspostavljena relacijom u kojoj samo onaj koji poznaje i poštuje svoju prošlost može da se odredi u sadašnjosti i planira budućnost – poručio je pukovnik Karapandžin podsećajući na simboliku današnjeg čina, kao i na istorijski značaj zdanja Doma Vojske, nekadašnjeg Ratničkog doma.
Reč je, kako je objasnio, simboličnom povezivanju svih perioda naše novovekovne vojničke istorije, sa ravnopravnim odnosom pri vrednovanju naših najvrednijih vojničkih tradicija, a istovremeno simbolično objedinjavanje svih delatnosti ustanova Ministarstva odbrane, koje su ovde danas mirnodopski locirane.

- Uz spomen obeležje Nadeždi Petrović, namera nam je da kroz opremanje hola Doma Vojske Srbije, do kraja godine postavimo reljefe u bronzi posvećene Vladislavu Petkoviću Disu, svetom igumanu Pajsiju i svetom đakonu Avakumu, generalu Jovanu Dragaševiću, Stanislavu Biničkom i Koči Popoviću – najavio je pukovnik Karapandžin.

Podsećajući na detalje iz biografije slavne slikarke i heroine, akademik Vladimir Kostić, je istakao da je ona umrla svesno se žrtvujući, zamenjujući sukob boja i oblika iz slikarskih prestonica Evrope, požrtvovanošću poziva dobrovoljne bolničarke u Valjevskoj bolnici u jeku Prvog svetskog rata.

- Ono što je ostavila iza sebe na umetničkom polju, slikarsko delo stoji potpuno zasebno, jedinstveno i neuporedivo. Ukazujući na taj tužni raskorak, neko ko je u punom obimu svog života mogao da bude među ključnim ličnostima koji je Srbiji moga da donosi tokove modernosti, onog najboljeg što je kultura Evrope, ne njena politika, umela da stvori u tom vremenu, i u čemu je sama bila savremenik, ona se, međutim odlučuje na radikalan prekid sopstvenog puta, da bi se u svom doživljaju lojalnosti naroda kome pripada izložila pošasti sirotinjskih bolesti i neizbežnoj smrti – istakao je akademik Kostić.

Govoreći o Nadeždi Petrović kao o „div-devojci“ svoga vremena, istoričar umetnosti Nikola Kusovac naglasio je da je ona za nepunu deceniju i po svog stvaralaštva, ostavila veoma značajan trag, na kome se temelji svekolika srpska moderna umetnost.

- Nadežda je u trenutku kada je stvarala bila bolja od onih koji su bili perjanica Evrope. Njen ekspresionizam, u tom trenutku, mogao je da baci, kao i što to danas čini, u zasenak one majstore nemačkog ekspresionizma, kakve su bili Kirhner ili Pekštajn – ukazao je Kusovac dodajući da ovo spomen obeležje svedoči o našim velikim žrtvama i velikim stvaralačkim mogućnostima.

Pisac Milovan Vitezović, na današnjoj svečanosti, besedio je o susretu dve velike Srpkinje - Nadežde Petrović i Desanke Maksimović pred kapijom Valjevske bolnice, ilustrujući tom prilikom svu tragičnost vremena u kojima se susret dogodio.

Autor bronzanog spomen obeležja, Mirko Mrkić Ostroški, izrazio je zadovoljstvo što je bio u prilici da se njegovi radovi nađu u Domu Vojske Srbije, kao i na podršci firmi „Status stil“ koja je omogućila da to delo bude odliveno u bronzi.

Nakon ceremonije otkivanja spomen-obeležja, u Svečanoj sali doma Vojske Srbije dramska umetnica Biljana Đurović izvela je monodramu „Nadežda Petrović“ u režiji Božidara Đurovića.

photoFOTO GALERIJA