05.05.2015

Otvorena izložba "Male priče iz Velikog rata"



KLIKNITE OVDE ZA VIRTUELNU TURU KROZ GALERIJU !

U sklopu obeležavanja stogodišnjice od Prvog svetskog rata, u Maloj galeriji Doma Vojske Srbije otvorena je izložba „Male priče iz Velikog rata“, koju su priredili Medija centar „Odbrana“, Odeljenje valjevskog Narodnog muzeja iz Osečine, Savez potomaka ratnika Srbije 1912. do 1920. godine i Vojni muzej u Beogradu.

Nerazdvojni deo izložbe „Male priče iz Velikog rata“, na kojoj su predstavljeni predmeti iz Prvog svetskog rata, oružje i ratna oprema, u vlasništvu Muzeja i Hrama Vaznesenja Gospodnjeg u Osečini i iz privatnih zbirki dr Svetislava Stanojevića Šola, Miloša Vukovića i Miodraga Nenadovića, čine i brojne fotografije, spisi, dnevnici i pisma vojnika, prikupljeni u okviru projekta „Album sećanja na naše pretke iz Prvog svetskog rata“, započetog prošle godine na inicijativu Saveza potomaka ratnika Srbije 1912-1920. godine, prikazani u formi video zapisa.

Mnogobrojne ljubitelje istorije, prisutne na svečanom otvaranju izložbe „Male priče iz Velikog rata“, biranim rečima je pozdravio direktor Medija centra „Odbrana“ pukovnik Stevica Karapandžin, koji je govorio o izdavačkim planovima kuće kojoj je na čelu i tome šta je do sada učinjeno na obeležavanju stote godišnjice od izbijanja, dok su o izložbi i Albumu sećanja govorili rukovodilac Muzeja Osečina, Milan Petrović, stručni saradnik Muzeja Osečina, Ljubomir Marković, predsednik SPRS 1912-1920. i Aleksandar Vasilić, rukovodilac projekta „Album sećanja na naše pretke iz Prvog svetskog rata“.

Ističući da je izložba zapravo omaž srpskom vojniku koji je, nesebičnim žrtvovanjem i natčovečanskim naporima, savladao tri velike sile i pobedonosno se vratio u otadžbinu, Svetozar Gačić je rekao da mali čovek, ratnik, nikada i nije bio mali.

- Bez običnog čoveka, vojnika, Srbija nikada ne bi uspela da pobedi i pored sve genijalnosti njenih vojvoda i vojskovođa. Ratnik, seljak, ostao je garant slobode na ovim prostorima, na Balkanskom buretu baruta, na kome je uvek bilo potrebno dokazivati pravo na dostojanstven i slobodan život, kazao je, između ostalog rukovodila Odeljenja valjevskog Narodnog muzeja u Osečini.

Prigodnim rečima obratio se i Milan Petrović, stručni saradnik Muzeja u Osečini koji je istakao napore organizatora i priređivača izložbe učinjene na prikupljanju eksponata, ali i želju potomaka ratnika i vlasnika dragocenih dokumenata i oružja iz Prvog svetskog rata da se oni učine dostupnim javnosti i tako progovori o junačkim delima naših predaka.

O nepresušnom izvoru slobodarskih težnji i hrabrosti srpskih ratnika iz perioda 1912. do 1920. godine govorio je Ljubomir Marković, dugogodišnji predsednik organizacije koja okuplja 30 udruženja potomaka ratnika iz perioda 1912. do 1920. godine. On je istakao da sloboda za srpski narod nema cenu, kao što ni zahvalnost potomaka za sve što su njihovi preci učinili u borbi za slobodu, nema granicu.

- Mi možemo da obećamo da ćemo nastaviti tradiciju borbe za slobodu i da nećemo obrukati naše pretke koji su svoje živote dali da nam sačuvaju slobodu i otadžbinu. Projekat „Album sećanja na naše pretke iz Prvog svetskog rata“, pokrenut 2014. godine nastavlja se. Cela će Srbija dostojno obeležiti sve događaje koji su se odvijali ratne 1915. godine, ali i one kasnije, cela će Srbija biti na Krfu 1916. godine, proći će ponovo putevima kojima su prošli heroji Albanske golgote, biće na Solunu... Obeležićemo sve značajne datume koji su 1915. godinu učinili jednom od najstrašnijih godina u istoriji srpskog naroda, kada je Srbiju, osim Nemaca, Bugara i Austrougara napao i tifus.

Rukovodilac projekta „Album sećanja na naše pretke iz Prvog svetskog rata“ Aleksandar Vasilić se zahvalio svima koji su, svojim prilozima, fotografijama, pismima, razglednicama i drugim dokumentima prikupljenim u proteklom periodu, omogućili uspeh inicijative koju su, između ostalih, podržali Srpska i Ruska pravoslavna crkva, Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije i mnoge organizacije i udruženja ratnika.

photoFOTO GALERIJA