Noć muzeja u Domu Vojske Srbije
Za dvanaestu „Noć muzeja“, Medija centar „Odbrana“ je, kao i ranijih godina, u Domu Vojske Srbije priredio program za istinsko uživanje poklonika kulture, koji su tradicionalno, u velikom broju posetili to reprezentativno zdanje.
Otvaranjem vrata nekadašnjeg Ratničkog doma, u 17 časova je započeo svojevrsni performans otkrivanja skrivenih poruka koje su u dve galerije monumentalne zgrade donele izložbe „Socijalna umetnost i socijalistički realizam“ iz Vujičić kolekcije i „Male priče iz Velikog rata”, koje je u Noći muzeja oplemenio multimedijalni prikaz „Promenada sećanja”.
Veliki deo slika i crteža iz Vujičić kolekcije, koja raspolaže sa više od pet stotina umetničkih dela srpske umetnosti 20. veka, postavljenih u Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije, prvi put su bili pred publikom. Izložbu „Socijalna umetnost i socijalistički realizam” autora prof. dr Jerka Denegrija i Jasmine Jakšić Subić, posetio je veliki broj poklonika umetnosti koji su prepoznali mobilizatorski karakter „angažovanih“ slika, skulptura, crteža, grafika, nastalih u vremenu traganja za pokretačkim snagama novog posleratnog društva.
Prepoznao ga je i student prava iz Paraćina, Radovan Skendžić, koji je sa prijateljicom, svoj obilazak mesta kulture u večeri pod sloganom „Otvori oči u noći”, započeo u nekadašnjem Ratničkom domu.
– Sasvim jasno se može videti da su umetnicima koji stvaraju u posleratnom periodu sećanja, osećanja i inspiracije uslovljena ratnim strahotama koje su mnogi i sami doživeli i preživeli i gotovo da mogu da osetim to vreme kroz motive i boje koje dominiraju, kaže mladi Paraćinac, i dodaje da je zadovoljan programima koje u kontinuitetu priređuje Medija centar „Odbrana“ u beogradskom Domu Vojske Srbije.
Veliko interesovanje brojnih posetilaca izazvale su i „Male priče iz Velikog rata”, izložba postavljena u Maloj galeriji, koja je predstavila neposredna svedočenja o običnim, ljudskim, ali svevremenskim „pikanterijama“ i ponekad tužnim, ili čak tragičnim, ukrasima, koje je doneo dotad najveći sukob u istoriji civilizacije. Postavka je, inače, plod saradnje Medija centra „Odbrana”, Vojnog muzeja, Muzeja Osečina (Odeljenje Narodnog muzeja Valjevo) i Saveza potomaka ratnika Srbije 1912–1920. godine.
Izložba je, na radost mnogih posetilaca, obuhvatila i autentične ratne eksponate: crno-bele fotografije, ručno pisan Vojni pravilnik, kratke i duge bajonete, koltove, puške, karabine, sablje, šlemove, oredenje i drugo oružje i ratne suvenire. Posebnu vrednost daju joj neposredna svedočenja i priče ratnika koje su nam donele najskrivenija osećanja, razmišljanja, tugu, nadu i strahove običnih ljudi, heroja tog vremena.
Jedan od zapisa koji je privukao pažnju posetilaca je onaj Velička Ilića: „Prođoh Albaniju u seljačkom gunju i sa krpama na nogama, 42 dana pešačenja s dva parčeta proje. U džepu sam od kuće imao sveću lojanicu, ako poginem da mi zapale. Pojeo sam je kroz Albaniju!"
– Vidiš kakvo je to vreme bilo i kako se teško živelo i preživelo, nakon čitanja Veličkove zabeleške pojašnjava devetogodišnjem unuku Stefanu, Radoje Popara, penzionisani učitelj „rodom sa Korduna“.
Svojevrsni umetnički projekat „Promenada sećanja”, zamišljen kao razrada ili dopuna izložbe u Maloj galeriji, prerastao je u potpuno neočekivani performans, prepun emocija i neočekivane energije, nastale dodirom dva senzibiliteta, građanskog, Srbije s početka 20. veka i socrealističkog, preraslog u potpuno novi, kvalitet. Posetioci su istinski uživali u igri nadahnutih članova ansambla „Kolo”, koji su nastupili u nošnjama iz vreme¬na Velikog rata, pokazujući svu lepotu tradicionalne srpske igre u pratnji kamernog sastava Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane „Stanislav Binički”. Ređali su se biseri: Knez Mihailovo kolo, Kolo kraljice Natalije, Srbijanka, Jeremija, Kreće se lađa francuska... Osim publike, koja je izlazila iz monumentalnog zdanja dirnuta očigledno neočekivanom emocijom, svoje utiske je preneo i pomoćnik umetničkog direktora Nacionalnog ansambla Kolo, Vladan Životić.
– Naša saradnja sa Ansamblom Binički traje decenijama i drago mi je da smo večeras delili istu emociju. Igra, svirka, pesma... to nisu slike na zidu, to su žive stvari i uvek posebno dodirnu publiku koja će, siguran sam imati šta da ponese sa sobom sa ove divne večeri.
Za sve goste Doma Vojske do 1 sat posle ponoći bili su otvoreni i svečani saloni, kao i stalna postavka umetničkih dela iz likovne zbirke Galerije Doma Vojske Srbije, koja sadrži više od 1.500 radova.
Ko je, pak, odlučio da u Noći muzeja krene do Muzeja vazduhoplovstva u Surčinu, imao je priliku da sazna sve o podvizima dva pilota iz Drugog svetskog rata – Miloša Žunjća i Zorana Radosavljevića, a kao prilog, stalna postavka jedrilica, bila je dopunjena do sada neizlaganim predmetima koji govore o nastanku jedriličarstva kod nas.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt