19.06.2015

Promovisana monografija "Vojni muzej 1878-2014"



U Domu Vojske Srbije danas je promovisana monografija „Vojni muzej 1878-2014“ autora mr Predraga Lažetića. Promociji su prisustvovali državni sekretar u Ministarstvu odbrane Zoran Đorđević, načelnik Uprave za organizaciju Sektora za politiku odbrane Ministarstva odbrane general-major Slađan Đorđević, predstavnici državnih institucija, brojne kolege i građani.

Državni sekrtar Đorđević istakao je da Vojni muzej, sa svojom 137 godina dugom istorijom, zauzima značajno mesto, ne samo u vojnom, već prevashodno u kulturnom i istrijskom smislu, jer je više od jednog veka posvećen svojoj misiji sakupljanja, čuvanja i izlaganja predmeta koji svedoče o turobnoj istoriji naroda na ovim podnebljima.
On napominje da je reč o bogato ilustrovanoj monografiji među čijim koricama se nalaze podaci sakupljani iz više arhiva, koji ne svedoče samo o životu Muzeja, već srpske vojske i čitavog srpskog naroda.

U ime izdavača, Medija centra „Odbrana“, prisutnima se obratio zamenik direktora te kuće, potpukovnik Zoran Krupež, koji je istakao da će danas prezentovano delo, koje svojim sadržajem nesumljivo to i zaslužuje, biti predstavljeno i na beogradskom Sajmu knjiga, za koji se Medija centar „Odbrana“ već sada polako priprema.

Prema rečima urednika izdanja mr Snežane Đokić, reč je o knjizi koja na uzbudljiv način vodi čitaoce kroz život Vojnog muzeja, od dana njegovom nastanka pa do danas, napominjući da je autor u osam poglavnja sažeo sudbinu Muzeja, prikazujući kako su ratovi, političke promene i ideologije uticale ne samo na njegov rad, već i njegov fond. Ona napominje da je tokom svoje burne istorije, iako više puta pljačkan i devastiran, Muzej ipak uspevao „da stane na svoje noge“ i opstane do danas.

Naš istaknuti akademik Ljubodrag Dimić, koji je ujedno i recenzent monografije, imao je priliku da prati njen razvoj od osnovne ideje, preko magistarskog rada pa do današnje promocije. On ocenjuje da je autor, kroz prizmu života Vojnog muzeja, sagledao i život srpskog čoveka, državne institucije i čitave zemlje, a svoja zapažanja potkrepio je iscrpnim istraživanjima.

Autor knjige rekao je da je, pripremajući ovaj projekat naišao na podatke koji svedoče da je Vojni muzej od svog nastanka pa do danas za saradnike uvek birao vrhunske stručnjake, pa zato i ne čudi što su postavke u toj kulturnoj instituciji uvek bile među najposećenijima u našoj zemlji. On je zahvalio Ministarstvu odbrane i Medija centru „Odbrana“ na saradnji, napomenuvši da bez njih i svesrdne pomoći zaposlenih u Muzeju, ova monografija nikada ne bi ugledala svetlost dana.

Monografija obuhvata bogatu istoriju Vojnog muzeja, funkcionisanje ustanove u prvim decenijama postojanja, Prvog i Drugog svetskog rata, posleratni razvoj, rad u godinama raspada Jugoslavije i ratova devedesetih, kao i delatnost i društvenu ulogu Vojnog muzeja u tim vremenima.
photoFOTO GALERIJA