14.11.2012

Promocija monografije „Orao – pogled iz jugoslovenskog ugla“



U Domu Vojske Srbije večeras je, posle  promocije  na nedavno završenom Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu, predstavljena knjiga Aleksandra Radića „Orao – pogled iz jugoslovenskog ugla“.

O, do sada, najkompletnijoj monografiji posvećenoj čuvenom avionu, proizvodu domaće avio industrije, u izdanju Medija centra "Odbrana", osim autora, govorili su recenzenti, komandant Vazduhoplovstva i PVO general – major Ranko Živak i general – pukovnik u penziji dr Zlatko Rendulić.

Bogato ilustrovana, uz mnoštvo podataka do kojih je autor došao predanim istraživačkim radom, monografija detaljno osvetljava nastanak, razvoj i namenu „orla“, jednog od najznačajnijih aviona jugoslovenske avio-industrije posle Drugog svetskog rata, a neke od fotografija i podataka, kojima knjiga obiluje, prvi put su objavljeni.

Autor knjige, vojni analitičar Aleksandar Radić, istakao je da je pisanje ovakvog štiva video kao svoj zadatak, baš kao što je „orao“ imao predviđenu namenu koju je ostvarivao tokom decenija.

– "Orao" je za mene uvek bio poseban avion, i kao tehnološki izazov a i u odnosu na svoje velike mogućnosti. Praktično se godinama idealizovalo sve ono što on predstavlja, a ja lično u sebi nosim mnoge fragmente sećanja na ovu letelicu, pa se ta emocija, uprkos dominantno zastupljenoj informativnoj građi, u knjizi oseća, rekao je Radić i dodao da je pisanje započeo još kao srednjoškolac, pre dvadeset godina, kada je bio očaran svim onim što je „orao“ u to vreme značio.

Autor je posvedočio da knjiga ne skriva podatke i ne pokušava da manipuliše činjenicama, a da je morala da nastane da bi se našoj stručnoj ali i široj javnosti pokazalo kakve sve probleme ima zemlja u potrazi za izvorom tehnologija, načina rešavanja problema koji se nameću pokretanjem ambicioznih projekata, kao što je „orao“

– Izvorima podataka nisam u zube gledao, uz uslov da su informacije proverene, rekao je Aleksandar Radić, uz opasku da, pogotovo kad je reč o proizvodnji tog aviona, ima mesta za dopunu građe. Takođe, kako je istakao, uprkos tome što ranije „nije video neku veliku budućnost za "orla“, sada misli da postoji šansa da avion ima neki svoj novi život, uz neke druge avione naše vazdohoplovne industrije.

– Govoreći o svojim iskustvima sa „orlom“, na kome leti od 1989. godine, komandant Vazduhoplovstva i PVO general – major Ranko Živak, rekao je da je od početka bilo reči o izuzetno složenom i uspešnom projektu, koji je bio snažni zamajac domaćoj vazduhoplovnoj industriji, koji je sve u sistemu naterao da rade mnogo ozbiljnije.

–  Nažalost, moram to tako reći, "orao" je ostao vrhunac domaće vazduhoplovne industrije, koji posle 30 godina nije prevaziđen, ali je jasno da za njega ima mesta i u budućnosti jer počiva na našoj pameti pa s razlogom predstavlja okosnicu srpskog vazduhoplovstva, istakao je general Živak.

General – pukovnik u penziji dr Zlatko Rendulić, koji je, kao čovek od koga se, između ostalih, očekivalo da formuliše projektni zadatak za nastanak novog aviona, imao veoma važnu ulogu u procesu rađanja „orla“, govorio je o tom vremenu, dilemama i uzorima za ovu letilicu, kao i o osnovnim karakteristikama i nameni aviona o kome će, posvedočili su svi sagovornici, uprkos bogatoj građi predstavljene monografije, biti još ispisanih stranica.


photoFOTO GALERIJA