Otkriven bareljef u čast Koči Popoviću
U holu Doma Vojske Srbije danas je otkriven bronzani bareljef sa likom Konstantina Koče Popovića (1908-1992), general-pukovnika JNA. Spomen-obeležje autora Ljubiše Mančića, u prisustvu eminentnih zvanica, otkrio je dugogodišnji novinar i predsednik SUBNOR-a Srbije Dušan Čukić.
Spomen-obeležje u čast Koči Popoviću deo je projekta obeležavanja značajnih jubileja iz srpske oslobodilačke istorije, koji je ove godine pokrenuo Medija centar „Odbrana“.
Na svečanosti, čiji su pokrovitelji SUBNOR Srbije i Klub generala i admirala Srbije, gostima su se obratili zamenik direktora MC „Odbrana“ potpukovnik Zoran Krupež, predsednik Izvršnog odbora Kluba generala i admirala Srbije general-potpukovnik u penziji Zlatoje Terzić i Dušan Čukić.
Obeležavajući stogodišnjicu početka Prvog svetskog rata i sedam decenija pobede nad fašizmom, danas je simbolično odata počast jednom od značajnih učesnika narodnooslobodilačke borbe, koji se istinski zalagao i verovao u trijumf naroda nad okupatorom. Potpukovnik Krupež istakao je da je projekat Medija centra „Odbrana“ dobar način „da se odužimo velikanima srpske istorije“.
- Koča Popović je bio pacifista, ratnik, umetnik, pesnik, nadrealista, filozof, general, državnik – sve pomalo. Bareljef Koče Popovića još jedan je u zlatnom nizu bronzanih odličja koji krase Hol Doma Vojske Srbije, naglasio je zamenik direktora Medija centra „Odbrana“.
Prema rečima generala u penziji Zlatoja Terzića, o Kočinom vojničkom putu je lako i teško govoriti – „lako jer ima mnogo toga da se kaže, a teško jer je teško dostići te visine koje je on postavio za života“.
Pre nego što je otkrio bareljef, predsednik SUBNOR-a naveo je da u mnogim narodima, pa i u našem, postoji izreka „nikad nije kasno“.
- Nikada nije kasno za dobra dela. Jedno dobro delo je otkrivanje bareljefa Koči Popoviću, na današnji dan, Dan slobode našeg Beograda, poručio je Čukić.
Posle otkrivanja spomen-obeležja, u Atrijumu Doma Vojske Srbije održana je tribina „Dobrovoljci u odbrani Srbije u Prvom svetskom ratu“, koju je organizovalo Udruženje ratnih dobrovoljaca od 1912. do 1918.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt