Ponedeljak na Sajmu knjiga
Promocijom tri nova izdanja Medija Centra „Odbrana“, „Srpska vojska u ratu sa Bugarskom 1885-1886, sa pripovetkama Branislava Nušića“ autora Dušana Babca, „Za srpsku vojsku – jedna zaboravljena priča“ reprint knjige Paola Đordanija iz 1917. godine čiju je srpsku verziju priredila Mila Mihajlović i dokumentarnog foto albuma „Beograd u Velikom ratu“ Snežane Vicić, danas je otpočela promotivna delatnost ustanove na 60. jubilarnom Sajmu knjiga u Beogradu.
Prema rečima direktora Medija centra „Odbrana“ pukovnika Stevice S. Karapandžina, sajam knjiga tradicionalno je postao prilika da sistem odbrane, izuzev izdanja interne namene, kojih tokom godine bude više od stotinu, prezentuje i dela za širu javnost.
- Kada smo prošle godine posle sajma razgovarali o daljim planovima dogovor je bio da ne menjamo tim koji pobeđuje. Četrnaest izdanja koje ćemo prezentovati na ovogodišnjoj najvećoj književnoj smotri u zemlji rezultat je rada koji je taj tim postigao proteklih dvanaest meseci. Najveći broj knjiga posvećen je obeležavanju stotinu godina od Velikog rata, što će biti i naš koncept u narednih nekoliko godina kada je reč o izdavačkoj i izlagačkoj delatnosti naše ustanove – istakao je pukovnik Karapandžin napravivši karatak osvrt na delatnost Medija centra „Odbrana“ između dva sajma.
O delima čija je promocija obeležila prvi sajamski dan govorili su njihovi autori, profesor doktor Momčilo Pavlović i urednice u izdavačkoj delatnosti MC „Odbrana“ Dragana Marković i Mirjana Sandić.
Govoreći o prvom od tri promovisana dela „Srpska vojska u ratu sa Bugarskom 1885-1886“, profesor Pavlović koji je i recezent pomenutog izdanja, ističe da autor Dušan Babac na verodostojan način ilustruje srpsku vojnu i vojničku stvarnost tog doba.
- Knjiga Dušana Babca govori o srpsko-bugarskom ratu u kojem je Srbija poražena, kao posledica loše pripreme za sukob. Delo se sastoji iz dve celine koje autor bogato ilustruje. U prvom delu opisani su uzroci koji su doveli do rata, istorijska hronologija komplikovanja sukoba, a veliki broj grafika iz britanskih časopisa ilustruju pisani sadržaj i na najbolji način nas upoznaju sa naoružanjem, uniformama, ordenjem i titulama srpske vojske tog vremena. Drugi deo izbor je iz jednog manje poznatog dela Branislava Nušića „Pripovetke jednog kaplara“ u kojem je on učesnik i daje svedočenja o tom ratu, na emotivan način dotičući srca čitalaca pripovedajući kroz dvanaest priča o mobilizaciji, ratu, rastanku sa porodicom i konačnom povratku kući.
Reprintovano izdanje Paola Đordanija „Za srpsku vojsku – jedna zaboravljena priča“ u reizdanju Mile Mihajlović, prema rečima profesora Pavlovića zabeležila je odgovor italijanske vojske na propagandu i nezadovoljstvo Vlade Nikole Pašića na lošu organizaciju pri evakuaciji srpskih vojnika i ranjenika u povlačenju preko Albanije 1915. godine.
Na pitanje kako je izgledao Beograd tokom Prvog Svetskog rata na stilizova i autentičan način odgovor nudi foto razglednica „Beograd u Velikom ratu 1914-1918“, koji hronološki prikazuje grad u tom razdoblju. Tekst je opšteg enciklopedijskog karaktera oslobođen krutog naučnog pristupa prilagođen široj čitalačkoj publici, a knjiga je prevedena na engleski jezik.
Drugog sajamskog dana na štandu Medija Centra „Odbrana“ posetioce očekuje promocija dela „Adaptacija na ekstremne uslove“ S. Radaković o „Vodič za zdrav život“ B. Glavač.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt