Promocija knjige „STEVAN FILIPOVIĆ” Istina o istorijskoj fotografiji u Domu Vojske
Knjiga „STEVAN FILIPOVIĆ” Istina o istorijskoj fotografiji, autora Mirjane Belić Koročkin-Davidović i Radivoja Davidovića predstavljena je večeras u Atrijumu Doma Vojske Srbije u Beogradu. O knjizi, koja predstavlja vredno istorijsko-publicističko i književno delo, govorili su dr Venceslav Glišić, prof. Đorđe Odanović, izdavač knjige Žarko Čigoja i autori.
U delu autori prikazuju život i revolucionarni put Stevana Filipovića čija je herojska smrt, ovekovečena fotografijom, postala simbol prkosa, hrabrosti i borbe za slobodu.
„Fotografija vojnika sa stisnutim pesnicama podignutim u vis, u trenutku vešanja na trgu u Valjevu znak je protesta protiv fašističkih zločinaca i njihovih saradnika, učinila je Stevana besmrtnim i obezbedila mu mesto u istoriji pokreta otpora okupatorima.“, istakao je dr Venceslav Glišić, napomenuvši da je ta fotografija postala simbol otpora svakom zavojevaču, i kao takva stigla sve do Ujedinjenih nacija. Prema njegovim rečima, autori se nisu zadovoljili samo time da opišu njegov život, već su obradili sve što se događalo sa njegovim imenom u proteklih 70 godina.
„Na kraju knjige oni su utvrdili i ko je autor fotografije na kojoj su ovekovečeni poslednji trenuci života Stevana Filipovića. Reč je o sedamnaestogodišnjoj devojci, Slobodanki Vasić, kalfi u fotografskoj radnji u Valjevu.“, naglasio je Glišević.
Profesor Akademije lepih umetnosti iz Novog Sada, Đorđe Odanović, kao recezent knjige na promociji pozabavio se fotografskom ekspertizom nadaleko čuvene fotografije i prisutnima predstavio njenu dokumentarnu vrednost.
Žarko Čigoja, vlasnik izdavačke kuće „Čigoja štampa“ koja je izdala knjigu, naglasio je da je reč o delu koje podseća na pomalo zaboravljeni antifašizam srpskog naroda i slobodarske ideje koje su nekada postojale kod Srba.
„Ova knjiga treba da doprinese da realno sagledamo prošlost i da sačuvamo te dragulje sećanja na hiljade ljudi koji su u krvavim borbama branili ovaj narod, da ga ne bi smo opet morali braniti od nekoga“, rekao je Čigoja.
Tokom promocije dramski umetnik Milan Mihailović čitao je odlomke iz knjige, a u umetničkom programu učestvovali su violinistkinja Tatjana Olujić, uz klavirsku pratnju Darinke Paunović. Posetioci su pogledali i dokumentarni film „Metalac“, autora Ratomira Ivkovića, koji govori o pogubljenju Stevana Filipovića.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt