10.11.2015

Otkriven bronzani reljef sa likom Vladislava Petkovića Disa



U holu Doma Vojske Srbije danas je svečano otkriven bronzani reljef sa likom srpskog pesnika i rodoljuba Vladislava Petkovića Disa, autora Mirka Mrkića Ostroškog. Svečanom skupu prisustvovali su državni sekretar Nenad Nerić i pesnikova unuka Radmila Lisa Braun.

Pre svečanog otkrivanja spomen-obeležja gostima se, u ime domaćina, obratio direktor Medija centra „Odbrana” pukovnik Stevica S. Karapandžin. On je istakao da je ideja da se centralni hol pretvori u svojevrsnu galeriju počela da se realizuje na Dan državnosti, Sretenje, kada je predsednik Srbije otkrio spomen obeležje „Na braniku otadžbine”. Potom su se nizali likovi u bronzi: Nadežde Petrović, Đorđa Vajferta, generala Jovana Dragaševića, Stanislava Biničkog, Arčibalda Rajsa, generala Koče Popovića, a evo sada i Vladislava Petkovića Disa.

- To su ličnosti koje nas podsećaju da je i u ratu moguće biti čovek, dati najbolje od sebe narodu, otadžbini, za sve oni koji bejahu, za one koji dolaze, za večnost. Naš dug prema njima je da se sećamo i da dostojno čuvamo nasleđe za buduće generacije, rekao je pukovnik Karapandžin.

Bronzani reljef otkrio je akademik Matija Bećković, koji je potom podsetio na ličnost pesnika:

– Dis nije samo dika srpske poezije i tvorac najtananije melodije srpskog jezika, nego i jedan od najsvetlijih likova u srpskom vojevanju za slobodu. Iako je zbog uzanih prsiju bio oslobođen vojne obaveze, Dis nije sebe poštedeo albanske golgote. Još 1913. svoju zbirku pesama „Mi čekamo cara” posvetio je komandantu Prve armije prestolonasledniku Aleksandru Karađorđeviću, a svoju smrt predvideo je, imenovao i opevao u pesmi „Utopljene duše”, šest godina pre nego što se obistinila.

Autoru spomen-obeležja Mirku Mrkiću Ostroškom, ovo je treće delo izloženo u Domu Vojske Srbije, pored spomen obeležja „Na braniku otadžbine” i „Nadežda Petrović, ratna bolničarka”. On je u kraćem obraćanju otkrio da je za nastanak poslednjeg dela zaslužna jedna dama – Disova unuka Radmila Lisa Braun.

Umetnički deo programa „Pesme koje večno ostaju – Veliki rat u pesmama”, koji su pripremili Medija centar „Odbrana” i Udruženje ratnih dobrovoljaca Srbije od 1912. do 1918, najavila je Disovom pesmom dramska umetnica Biljana Đurović.

U programu su nastupili vokalni solisti Danka Stojiljković, Danilo Živković, Biljana Petković, Vesna Dimić, Ivica Stančić i Aleksa Zarev, uz saradnju Ansambla Ministarstva odbrane „Stanislav Binički”. Oni su pevali pesme koje večito ostaju i dragoceno su podsećanje na događaje i prilike u Srbiji s početka 20. veka, u vreme velikih iskušenja po srpski narod i državu. To su „Lađa se kreće Francuska”, „Moj Milane kad u vojsku pođeš“, „Vojnikovo pismo”, „Mladi kapetane”, „U livadi, pod jasenom, voda izvire...”, „Od kada mi frula ne zvoni”, „Ja ljubim Milju” , „Tamo daleko”...

Stihove Vladislava Petkovića Disa kazivali su studenti Akademije lepih umetnosti u Beogradu Emilija Nestorović i Olivera Guconjić iz klase profesora Vide Ognjenović i Nikola Ugrinović i Aleksandar Petrović iz klase profesora Božidara Đurovića.
photoFOTO GALERIJA