Tribina "Sveštenici u Velikom ratu Srbije" u Domu Vojske Srbije
U Atrijumu Doma Vojske danas je održana tribina „Sveštenici u Velikom ratu Srbije“ koju je organizovao Medija centar „Odbrana“ u saradnji sa Udruženjem ratnih dobrovoljaca 1912-1918 njihovih potomaka i poštovalaca.
Govoreći o religijskom kontekstu učešća u ratu, direktor Medija centra „Odbrana“ pukovnik Stevica S. Karapandžin istakao je :
–Mnogi su skloni da religiju posmatraju isključivo kao skup pacifističkih ideja koje su u apsolutnom nesaglasju s ratom kao društvenom pojavom. Prema ovakvim shvatanjima, verujućim ljudima nije dozvoljenio da upotrebljavaju silu, rekao je pukovnik Karapandžin dodajući da su neki, pak, skloni da religiju po automatizmu dovode u vezu sa nasiljem, ekstremizmom i fanatizmom.
On je naglasio da istina nije ni jedno ni drugo i podsetio da se pravoslavlje fundamentalno zalaže za mir, i da u isto vreme, pod određenim okolnostima, Crkva može podržati i blagosiljati rat.
On je istakao da je suština pravoslavnog shvatanja rata da pojedinac ne sme ostati ravnodušan, dosledno se pridržavajući hrišćanskih principa o nesuprotstavljanju, u situaciji kada je njegova zajednica ugrožena. Isto tako, naglasio je on, ne sme otići u drugu krajnost, te da pojedinac zbog interesa zajednice ne sme zanemarivati ni svoju svest i odgovornost pred Bogom. Sve to je, rekao je pukovnik Karapandžin, srpski vojnik kao vojnički zavet ispunio u Velikom ratu.On je podsetio da je 51 pukovska zastava iz Prvog svetskog rata bila osveštana i da su ih starešine i vojnici sačuvali, te da tokom ratnih godina ni jedna od njih nije pala u ruke neprijatelja.
Obraćajući se prisutnima, naučni saradnik iz Instituta za strategijska istraživanja potpukovnik dr Miljan Milkić podsetio je da je istorija srpske crkve neodvojivo vezana s srpskom vojskom Kneževine i Kraljevine Srbije. On se posebno osvrnuo na uspostavljanje i ulogu vojnih sveštenika, podsećajući da su upravo oni uticali na podizanje morala srpske vojske, koja je, još se ne oporaviviši od balkanskih, ušla u Prvi svetski rat. Upravo zato je, rekao je potpukovnik Milkić, vojvoda Radomir Putnik predložio pozivanje i regrutovanje većeg broja sveštenika, podsećajući da je u to vreme normativnim dokumentima bilo definisano da je vera u Boga osnova borbenog morala.
–Na početku rata zemlja je imala 92 vojna sveštenika raspoređena u jedinice, dok je, nakon povlačenja preko Albanije i reorganizacije vojske i vojnosvešteničke službe imala 62 sveštenika, od čeka 60 pravoslavnih, jednog imama i jednog rabina, rekao je potpukovnik Milkić, ističući da su tadašnji vojni sveštenici bili u rangu kapetana druge klase.
Prema rečima predsednika Udruženja i naučnog saradnika dr Vidoja Golubovića, javnost je slabo upoznata sa ulogom sveštenika u ratovima, napomenuvši da su oni u sukobima učestvovali kao sveštenici, pregovarači, diplomate, ali i dobrovoljci.
– Sveštenici su prvi u sukobima stradali, a metode koje su neprijatelji koristili, posebno Bugari, bile su i više nego zverske, rekao je Golubović, podsećajući da je oko 60 odsto sveštenstva sa prostora Niša, Leskovca i Vranja ubijeno u Velikom ratu. On je takođe, istakao da je Međunarodna komisija utvrdila da su Bugari tokom prvog svetskog rata nemilice uništavala crkve i zatirala srpsko sveštenstvo.
Na tribini prisutni su imali priliku i da čuju najupešatljivije priče o sveštenstvu u Velikom ratu, njihovom stradanju ali i ulozi u podizanju morala vojske i naroda. Govornici su podsetili na zverstva koja je bugarska vojska počinila nad sveštenstvom i običnim življem, ističući da su se njihovih svirepih metoda mučenja i ubijanja gnušali i Austrougari. Upravo su crkava i sveštenstvo odigrali veliku ulogu u očuvanju tradicionalnih i verskih vrednosti u ratnim prilikama.
Nakon tribine, predsednik Udruženja Vidoje Golubović uručio je Monografiju udruženja direktoru Medija centra „Odbrana“ pukovniku Stevici S. Karapandžinu kao znak zahvalnosti za dugogodišnju saradnju i podršku koju ta ustanova pruža Udruženju u organizovanju i realizaciji svojih aktivnosti.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt