Održana tribina o srpskom vojniku u Velikom ratu
Kakav je bio srpski vojnik u Velikom ratu? Šta ga je nosilo u borbama protiv neuporedivno brojnijeg neprijatelja, čak i kada su izgledi za uspeh bili minimalni? Kako je srpska vojska vaskrsla iz pepela i zbog svoje hrabrosti, požrtvovanja i junaštva tokom Prvog svetskog rata ušla u legendu? Odgovore na ova pitanja, iz ugla psihijatra, istoričara i profesionalnog vojnog lica na juče održanoj tribini u Atrijumu Doma Vojske Srbije, pokušali su da daju prof. dr sci. med. Zoran Vojić, prof. dr Aleksandar Životić i pukovnik Stevica S. Karapandžin, direktor Medija Centra Odbrana.
Govoreći o psihološkom profilu i osnovama na kojima je sazdan srpski vojnik profesor Vojić istakao je da su etičnost, dostojanstvo, korektnost i marljivost glavne odlike boraca iz Velikog rata.
- Uvek je jači motiv onog koji brani nego onoga koji napada. Naročito ako se brani svoje, a Srbi su tih godina bili baš u toj poziciji. I borili su se hrabro za svoju domovinu. Pokazali su najbolje karakterne crte svoje ličnosti, a pre svega izdržljivost i istrajnost po svaku cenu. To je osobina koju je znao da ceni čak i nemački car, koji je savetujući vojnike pred napad na Srbiju istakao da kreću u rat protiv malog, ali hrabrog naroda, čija se zastava tokom četiri godine krvavih sukoba sa tri velike imperije i dalje ponosno vijori – objašnjava nam srpskog vojnika iz ugla psihologa profesor Vojić, dodajući još i da je srpskog vojnika odlikovalo snažno i zdravo telo, te da su u borbama bili energičniji i eksplozivniji čak i od Rusa.
- Kada je reč o istorijskom miljeu iz kog je potekao srpski vojnik, profesor Životić podsetio nas je na vrednosti kojima su bili naklonjeni mladići u Srbiji tog doba, i kako su lekcije naučene, ne u školskim klupama, već kraj vatre uz prepričavanje narodnih mitova nadahnule generacije boraca na hrabrost i rešenost da odbrane domovinu od napadača. U oceni da je između oficira i vojnika tada postojao odnos pun razumevanja, jer su i jedni i drugi poticali iz sličnog društvenog miljea, a nekao kod Austrougara i Nemaca, složio se i pukovnik Stevica S. Karapandžin podsetivši da je isti odnos postojao i između naroda i vojnika.
- Bitan doprinos moralnosti naših vojnika u Prvom Svetskom ratu dala je i vera, koja je svojim zapovestima usmeravala i vodila borce kroz brojna iskušenja. Ipak, zahvaljujući snažnoj volji, karakternoj nepokolebljivosti i svetim ciljevima, oni su se izborili i odbranili plemenitost i dostojanstvo svog poziva – poručio je direktor Medija Centra Odbrana.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt