18.01.2016

Promovisana studija „Strategijsko-bezbednosni trendovi u Jugoistočnoj Evropi do 2020. godine“



U Atrijumu Doma Vojske Srbije danas su Medija centar „Odbrana“ i Institut za strategijska istraživanja predstavili studiju „Strategijsko-bezbednosni trendovi u Jugoistočnoj Evropi do 2020. godine“. Projekat je urađen u saradnji s Fakultetom političkih nauka.

Na promociji su govorili direktorka Instituta za strategijska istraživanja Ministarstva odbrane dr Jovanka Šaranović, general u penziji prof. dr Božidar Forca, naučna saradnica dr Jasminka Simić, saradnik Instituta za strategijska istraživanja prof. dr Stanislav Stojanović i urednica dela Snežana Đokić.

Direktorka Instituta istakla je da ta ustanova novu godinu započinje izuzetno važnim delom i nastavlja veoma dobrom saradnjom s Medija centrom „Odbrana“.

- Kažu da ako ste na dobrom putu, treba da nastavite da se krećete u istom smeru. Smatram da smo mi upravo na tom putu, rekla je Jovanka Šaranović.

Prema rečima urednice, studija je rezultat istraživanja grupe autora i prikazuje bezbednosne trendove u našem regionu koji deluju na međunarodni položaj i bezbednost Republike Srbije. Ona dodaje da studija snagom argumenata i s lakoćom čitaoce dovodi do zaključaka koji omogućavaju bolje snalaženje u svetu.

Forca je prisutnima govorio o četiri poglavlja u studiji i istakao da delo može biti zanimljivo svima, posebno onima čiju „sferu interesovanja studija obrađuje“.

Naučna saradnica dr Jasminka Simić zahvalila je na saradnji tokom stvaranja studije „Strategijsko-bezbednosni trendovi u Jugoistočnoj Evropi do 2020. godine“ dodavši da joj je bio veliki izazov da se priključi grupi izuzetnih stručnjaka o toj temi. Za studiju kaže da predstavlja „putokaz za bolje pozicioniranje regiona zapadnog Balkana u budućim međunarodnim odnosima“.

Da je ambicija studije bila isticanje značaja strategijske misli, odnosno mišljenja i bezbednosti u strategijskom okruženju, poručio je dr Stojanović. On je na današnjoj promociji objašnjavao teme koje su istraživači obrađivali kao što su evropeizacija naroda, energetska bezbednost, dugoročna politika, dugoročni odnosi Nemačke i Turske i ostale.


Studija je deo projekta koji nastoji da anticipira glavne pravce razvoja koji će obeležiti blisku budućnost regiona do 2020. godine, a koji će imati snažan uticaj na definisanje nacionalnih politika država u regionu. Uticaj Evropske unije kao glavnog faktora integrisanja država u regionu, sve veći značaj koji energenti imaju na odnose i političke orijentacije država u regionu, na interese i delovanja značajnih evropskih država, pre svega Nemačke i Turske u ovom delu Evrope, te uticaj helensko-izraelskog saveza na procese koji će znatno odrediti okvire stabilnosti i bezbednosti na prostoru Jugoistočne Evrope – glavna su pitanja kojima se ova studija bavi.
photoFOTO GALERIJA