Predstavljena monografija „Stara Srbija:drama jedne civilizacije“
U Domu Vojske Srbije predstavljena je knjiga Stara Srbija : drama jedne civilizacije dr Slavenka Terzića, naučnog savetnika Istorijskog instituta SANU.
Promociji su, pored brojnih istoričara i ljubitelja knjige, prisustvovali predstavnici Vlade Srbije, Patrijarh Srpski Irinej sa episkopima Srpske pravoslavne crkve, naučni, kulturni i javni radnici i predstavnici srpskog političkog establišmenta i Vojske Srbije.
U bogato ilustrovanoj monografiji na gotovo 700 strana govori se o pojmu Stare Srbije, o političkoj, društvenoj, kulturnoj istoriji Raške, Kosova i Metohije i Skopsko-tetovske oblasti u 19. i 20. veku.
O monumentalnoj enciklopediji dr Slavenka Terzića, objavljenoj u izdanju Pravoslavne reči iz Novog Sada i Istorijskog instituta, govorili su akademik Mihajlo Vojvodić, koji je bio i jedan od njenih recenzenata, poznati orijentalista i ambasador Jugoslavije i Srbije u Turskoj i Vatikanu dr Darko Tanasković i istoričar dr Ljubodrag Dinić.
Ističući da, kad je reč o zbivanjima u krajevima poznatim pod pojmom Stare Srbije, autor knjige navodi brojne očigledne primere izvesne pometnje u istorijskoj i nacionalnoj svesti srpskog naroda, dr Tanasković je naveo značajne kvalitete monumentalnog izdanja, za čiju izradu su korišćeni mnogobrojni domaći i strani arhivi i višetomska arhivska građa. Ipak, ma koliko da su u delu prisutni raniji izvori i proučavanja autora koji su se posvećivali krajevima nazvanim Stara Srbija, izvesne „rupe u doskorašnjem istoriografskom stvaralaštvu“ objašnjive su, smatra Tanasković, između ostalog, istorijskom i nacionalnom pometnjom, pritiscima velikih sila i višedecenijskom, čak i dvovekovnom, tragedijom civilizacije na ovim prostorima.
Čitajući naučno delo u kome autor nije bežao od polemičkih tonova, bolji poznavaoci istorijskih događanja u Staroj Srbiji tokom dva veka, možda će se zapitati, otkud u naslovu knjige i reč civilizacija, umesto primerenije - nacija. Tragajući za odgovorom na to pitanje, optimisti će, verovatno, reći da je dr Terzić srpskoj naciji dao još jednu šansu. Šansu koju će u budućnosti moći da iskoristi jedino ako bude posvetila dovoljno pažnje svojoj političkoj, geografskoj, kulturnoj istoriji na prostoru na kome se autohtonim narodima oduvek pružalo malo šanse.
Neizbežno stavljajući u fokus istorijskih događanja na Balknanu velike sile i njihove interese, dr Slavenko Terzić se u svojoj knjizi oslanja i na brojne strane autore, ali i na dela naših priznatih istoričara poput Stojana Novakovića, Jovana Cvijića...
Istinsku dramu srpskog naroda i njegove civilizacije na prostorima Stare Srbije nije bilo moguće ispričati, smatra dr Slavenko Terzić, bez objašnjavanja tangentnih veza sa maticom Srbijom, sa onim delom Balkanskog poluostrva koji je oduvek bio žila kucavica srpskog naroda. Zato su brojna poglavlja knjige posvećena kako krajevima nazivanim Beogradskim pašalukom, tako i Bosni i Hercegovini, zemlji kojoj su Srbi oduvek inklinirali. Možda, smatra dr Tanasković, u tom večnom pogledu Srba ka severu, leži i pravi razlog pometnje kad je reč o južnim delovima Srbije, o Staroj Srbiji. Odgovori i na to pitanje lež u knjizi Stara Srbija: drama jedne civilizacije dr Slavenka Terzića.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt