27.01.2016

Održana promocija izdanja Udruženja veterana vojnoobaveštajnih službi Srbije



 U Atrijumu Doma Vojske Srbije danas su promovisana dva izdanja Udruženja veterana vojnoobaveštajnih službi Srbije – „Metoda efikasnije procene borbene situacije“ prof. dr Vladimira Šepeca i „Srpsko-engleski obaveštajno-bezbednosni pojmovnik“ Dragana Đukića.
 
Na promociji su govorili general-pukovnik u penziji prof. dr Branko Krga, pukovnik u penziji prof. dr Zoran Krsmanović, ambasador i pukovnik u penziji Tomislav Đurin, pukovnik prof. dr Milan Opačić i autori.
 
Profesor Krga rekao je da je za objavljivanje knjige uvek potrebnomnogo napora i „potrošenih nerava“. Stoga je, pre svega, čestitao autorima Šepecu i Đukiću.
 
- „Metoda efikasnije procene borbene situacije“ se svakako može koristiti u svim tehničkim situacijama vojske, ali zbog navedenih kvaliteta može da bude zanimljiva i širem krugu čitalaca. I „Srpsko-engleski obaveštajno-bezebednosni pojmovnik“, osim pripadnicima službe, ostalih delova sistema odbrane i bezbednosti, kao i vojnih i civilnih obrazovnih institucija, takođe  može da privuče ostatak čitalačke publike. Oba izdanja treba da budu podsticaj za nas ostale da se prihvatimo sličnih obaveza i da ponešto napišemo, jer mnogo toga treba zabeležiti za buduće generacije, rekao je general u penziji.
 
Govoreći o knjizi profesora Šepeca, profesor Krsmanović istakao je da je reč o „teorijsko-empirijskom istraživanju problema značajnog za teoriju vojnih nauka i za praksu vojne i policijske delatnosti u oblasti vojnih i bezbednosnih nauka uopšte“, a autor je u obraćanju prisutnima izlagao motive, ciljeve, razloge i volju da napiše to značajno delo.
 
Da je „Srpsko-engleski obaveštajno-bezebednosni pojmovnik“ delo preko potrebno svima koji komuniciraju sa strancima, kao i za saradnju i komunikaciju službi, istakao je ambasador i pukovnik u penziji Tomislav Đurin. Profesor Opačić smatra da je to delo bio izuzetno težak i provokativan poduhvat autora i savetovao ga da napiše i drugo, dopunsko izdanje.
 
Dragan Đukić rekao je da ga je pre svega motivisalo „sopstveno jezičko saplitanje“ da napiše pojmovnik, kao i želja da prikaže sve elemente obaveštajnog ciklusa.
 
photoFOTO GALERIJA