03.12.2012

Izložba radova Vasilija Popovića Cica



Izložba radova Vasilija Popovića Cica "Karikaturista u ratu 1941-1945", koju je ispratila i promocija monografije „Vasilije Popović Cico“ o poznatom makedonskom slikaru, karikaturisti i scenografu, otvorena je večeras u Maloj galeriji Doma Vojske Srbije.

Postavku, čiji su autori Ljubica Dabić i Nataša Tomić, kustosi Vojnog muzeja, čini trideset karikatura, od kojih je pet originalnih radova, kao i sveske sa originalnim crtežima, fotografije, knjižice i pisma umetnika.

O delu Vasilija Popovića Cica govorili su dr Irina Subotić, istoričar umetnosti i recezent knjige, Ljiljana Ćinkul, direktor Galerije Grafičkog kolektiva, Ljubica Dabić, viši kustos Vojnog muzeja i Gordana Popović Vasić, ćerka umetnika i urednik monografije.

Na ovom poduhvatu sarađivali su Vojni muzej, Galerija Grafičkog kolektiva, Medija centar „Odbrana“, a ništa od ovoga ne bi bilo moguće bez podrške porodice umetnika, pre svega njegove ćerke Gordane Popović Vasić koja je u zasotavštini brižljivo čuvala sveske sa karikaturama i crtežima svoga oca. Verujem da smo se ovako odužili Vasiliju Popoviću.“, istakao je direktor Medija centra „Odbrana“ potpukovnik Slavoljub Marković, poželivši dobrodošlicu gostima na izložbu, koja prema njegovim rečima potvrđuje umetnički i izložbeni koncept te institucije.

„Knjiga koju večeras promovišemo ima zadatak, ne samo da prikaže makedonsku kulturu kojoj je on pripadao, već i da pokaže kako je umetnik svojoj sudbinom, radom, interesovanjima i prisustvom karakterističan predstavnik Balkana. Upravo na njegovim karikaturama vidimo koliko one odišu duhom vremena, ne samo po sadržaju, već i po načinu na koji ih je crtao. One su pokazatelj vremena i autonomne ličnosti jednog umetnika, i imaju notu kritike, koja nastoji da sumoran život učini nešto lakšim.“, istakla je dr Irina Subotić, nastojeći da posetiocima izložbe približi život i rad poznatog karikaturiste.

„Dug je porodice, ali i naše, kao i makedonske sredine da se ovaj doajen ove vizuelne kulture predstavi na način na koji zaslužuje. U njegovom stvaralaštvu ključna reč je crtež, jer je, pre svega Vasilije Popović bio vrstan crtač. Zbog toga mu je i bilo jednostavno da prelazi iz jednog žanra u drugi – od crteža, preko karikature do scenografije.“, rekla je direktorka Galerije Grafičkog kolektiva napominjući da su autori uspeli u zamisli da izložbom i knjigom odgovore na pitanje o razvoju i formiranju umetnika, njegovim uzorima i ključnim momentima stvaralaštva.

Ljubica Dabić, viši kustos Vojnog muzeja, govorila je o inspiraciji u stvaralaštvu umetnika, istakavši da je jezik karikatura univerzalan i lakonski, i da ga podjednako lako razumeju ljudi sa svih krajeva sveta.

„Još u prvim danima rata, Vasilije Popović je kao potporučnik Vojske Kraljevine Jugoslavije zarobljen od strane nemaca i odveden u logor. U zarobljeništvu je stvorio seriju uspelih i zanimljivih karikatura koje prikazuju visoke oficire nemačke vojske, ali i obične vojnike. Već tada je u centar svog stavaralaštva postavio čoveka sa svim vrlinama i manama. Osim motivima iz zarobljeništva, Cico je deo stvaralaštva posvetio i karikaturama inspirisanim bugarskom okupacijom, na kojima kritikuje neprihvatljive osobine pojedinaca, grupa i društvenih pojava. Značajan deo umetnikovog rada odnosi se i na kritiku boraca narodnooslobodilačkog rata i političara, što je za ono vreme bila velika hrabrost.“, istakla je Ljubica Dabović podsetivši da se Vasilije Popović svojim delima borio za bolji svet.

„Prošlo je 50 godina od smrti moga oca, a ova izložba jedinstvena je prilika da se njegovi radovi sagledaju u Beogradu. Mada je bio beogradski đak, i u ovom gradu se nalazi dobar deo njegove zaostavštine, on nikada nije izlagao u Beogradu.“, istakla je Gordana Popović Savić, zahvaljujući svima koji su pomogli u realizaciji izložbe radova nastalih tokom njegovog zarobljeništva u logoru tokom Drugog svetskog rata, ali i monografije o njegovom životu i radu.

Vasilije Popović Cico rođen je u Skadru 12. februara 1914. godine. Karikaturom je počeo da se bavi 1933. godine kada počinje i njegovo zanimanje za pozorište, naročito za scenografiju. Umetničku školu završio je u Beogradu da bi već 1939. počeo da radi kao scenograf u Narodnom pozorištu „Kralj Aleksandar Prvi” u Skoplju gde je angažovan sve do 1941. godine. Period od aprila do novembra 1941. proveo je kao ratni zarobljenik u nemačkim logorima u Libeku, Hoenfelsu i Nirnbergu, a tokom 1944. bio je u internaciji u radnom logoru u Gornjoj Džumaji (Bugarska). Po otpuštanju iz logora odlazi u partizane i radi AGITPROPU pri Glavnom štabu NOV za Makedoniju. Posle oslobođenja postaje scenograf Makedonskog narodnog teatra i tu dužnost je obavljao da smrti 1962. godine.

U želji da u sumorne logoraške dane unese malo vedrine, Vasilije Popović Cico uradio je seriju karikatura. Pokušavajući da se svakom liku približi na odgovarajući način, nacrtao je 77 karikatura, koje se nalaze u tri sveske, koje brižljivo čuva umetnikova ćerka, Gordana Popović Vasić.

Iste večeri, u Galeriji „Grafički kolektiv“, otvorena je još jedna izložba karikatura Vasilija Popovića Cica „Jedan beogradski đak“, na kojima je umetnik zabeležio ličnosti iz političkog i javnog života.

Izložba će biti otvorena do 17. decembra 2012. godine, a prema rečima Gordane Popović Vasić, istoričara umetnosti i urednika ove manifestacije, njegovog idejnog tvorca i Popovićeve ćerke, cilj ovog projekta "nije da Vasilije Popović Cico dobije mesto koje mu ne pripada, već da ne izgubi ono koje zaslužuje".

photoFOTO GALERIJA