Otvorena izložba "Valjevo 1914-1915. grad bolnica"
KLIKNITE OVDE ZA VIRTUELNU TURU KROZ GALERIJU !
U Atrijumu Doma Vojske Srbije danas je otvorena izložba „Valjevo 1914-1915. grad bolnica“, koju je Medija centar „Odbrana“ organizovao u saradnji sa Narodnim muzejom iz Valjeva. Izložba, koja je jedan u nizu događaja kojima se obeležava sto godina od Velikog rata, dočarava period u kome su Valjevo i njegove bolnice postele simbol stradanja, ali i požrtvovanosti, humanosti i međunarodne saradnje.
Govoreći o izložbi, direktor Medija centra „Odbrana“ pukovnik Stevica S. Karapandžin istakao je da je kuća na čijem je čelu kroz novinsku, izložbenu i izdavačku delatnost uložila značajan napor da na dostojan način obeleži vek od početka Prvog svetskog rata.
– Osim velikih pobeda na Ceru, Kolubari i Kajmakčalanu, ogromna požrtvovanost oficirskog, podoficirskog i vojničkog kadra, po kojima je poznat ovaj period, trudimo se i da ukažemo na neke druge segmente koji nisu ništa manje važni i koji su doprineli da Srbija bude jedna od zemalja pobednica – rekao je direktor Medija centra „Odbrana“, napominjući da su upravo umetnici ostavili značajan pečat u tom vremenu, darivajući svoju umetnost kao zapis generacijama koje dolaze.
Podsećajući na broj ranjenih i bolesnih koji su tokom Velikog rata prošli kroz Valjevo, pukovnik Karapandžin rekao je da je Valjevska bolnica postala sinonim za stradanje koje je srpski narod tih godina preživljavao.
Prema rečima direktora Narodnog muzeja Valjeva dr Vladimira Krivošejeva, izložba donosi neke nove, do sada nepoznate podatke o Valjevskoj bolnici.
– Prilivom velikog broja ranjenika, a kasnije i epidemijom tifusa, ceo grad pretvorio se u bolnicu. Dve stalne bolnice, civilna i vojna, su se proširile sa šest rezervnih koje su smeštene u kasarnama, jer je vojska bila na frontu, zatim u zradu Gimnazije i Suda. Ipak, svi ti kapaciteti nisu bili dovoljni da prime sve ranjene i bolesne, pa svi veći objekti u gradu postaju bolnice – rekao je direktor Muzeja, ističući da je do sada evidentirano 29 objekata koji su imali funkciju bolnice, ali da se veruje da ih ima više.On je istakao da je izložba, koja svedoči o paklu koji je srpski narod tih godina prošao, do sada gostovala u Nišu, Kragujevcu, Zaječaru, Aranđelovcu, a iz Doma Vojske Srbije seli se u Novi Sad.
Izložbu je otvorio primarijus doktor medicine i medicinskih nauka Aleksandar Nedok, redovni član Akademije medicinskih nauka srpskog lekarskog društva, vrstan poznavalac srpskog vojnog saniteta, autor i koautor više izdanja Medija centra „Odbrana“ na tu temu.
Aleksandar Nedok je podsetio da je da su Austrougari suprotno odredbama Ženevske konvencije zadržali 150 srpskih studenata medicine i zaustavili naručen kontingent lekova i medicinskih sredstava, čime je u Srbiji samo 419 lekara i 203 studenata medicine, uz skromni medicinski materijal, lečilo vojsku i naciju.
– Valjevo je postalo sediše vrhovne komande i središte svih dešavanja, pa tako i medicinskog zbrinjavanja. Kroz gradić od svega 10.000 stanovnika dnevno je prolazilo na hiljade ranjenih. Kao da to nije bilo dovoljno, lekari su morali da se suoče i sa tifusom – rekao je Nedok, dodajući da je prva medicinska pomoć stigla iz Holandije i Švajcarske.
On je istakao da srpski narod mora da zadrži snagu otpora koju nosi u svojim genima i koju je, nažalost, nemali broj puta morao i da pokaže. Herojsku snagu i nadljudski napor austrougarima je pružila srpska vojska, ali i lekari, od kojih je nezanemarljiv broj u toj borbi dao život.
Izložba je pripremljena u spomen na velika ratna stradanja tokom epidemije tifusa 1914/15. godine i posvećena je svim žrtvama, kao i svima koji su pomogli da se epidemija pobedi, bez obzira na kojoj strani su ušli u rat, jer su se u Valjevu svi našli u istim redovima i na zajedničkom zadatku – borbi protiv strahovite pošasti. Kao osnovne narativne niti za pripremu postavke, poslužile su dnevničke i memoarske beleške stranaca koji su u to vreme boravili u Valjevu. Izložbu čine panoi sa fotografijama, plakati, kopije arhivske građe i deo postavke kojim je rekonstruisan bolnički ambijent tog vremena.
Svi zainteresovani postavku „Valjevo 1914-1915. grad bolnica“, čiji su autori muzejski savetnik Dragana Lazarević Ilić i dr Vladimir Krivošejev, mogu pogledati do 24. marta 2016. godine.
- O nama
- Odbrana
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Foto-dokumentacija
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt