Otvorena izložba „Majstor za automobile i ljudske duše“
KLIKNITE OVDE ZA VIRTUELNU TURU KROZ GALERIJU !
Multimedijalni projekat i izložba „Majstor za automobile i ljudske duše“, posvećeni Dragiši Kruniću beogradskom automehaničaru, duborescu, pesniku, galeristi, satiričaru i tv-scenaristi, predstavljeni su večeras u Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije. Autori projekta su Anita Panić i sin Dragiše Krunića – slikar Slavko Krunić.
Tvorac ideje o projektu je Anita Panić, tv-autor, pisac i dokumentarista, koja je 1992. godine za Televiziju Beograd snimila dokumentarni film o nesvakidašnjem čoveku – Dragiši Kruniću, pod nazivom „Majstor za automobile i ljudske duše“. Posredstvom plakata, fotografija, oslikanog nameštaja, raznovrsne arhivske građe, dokumentarnog filma i originalnih slika poznatih srpskih slikara na postavci u Domu Vojske rekonstruisani su život i vreme Krunića koji je šarmom i harizmom urbanog junaka obeležio jedno vreme u Beogradu.
Na večerašnjem predstavljanju projekta, prisutnima su se obratili direktor Medija centra „Odbrana“ pukovnik Stevica S. Karapandžin, reditelj Zdravko Šotra, pesnik Ljubivoje Ršumović, slikar Milan Tucović i autorka projekta.
Pukovnik Karapandžin je istakao da je Dragiša svaki od svojih talenata vredno razvijao, nije dopustio da uvenu zakopani i skriveni od ostalih, već ih je marljivo umnožavao na radost onih koji su ga inspirisali.
- Kao u plodnoj zemlji, stvaralačko seme u njemu je klijalo darujući plodove po kojima ga se i danas sećamo – kroz pesme, skulpture, priče i emocije. Davao je sebe mnogostruko a to je moto i nas koji bitišemo i stvaramo pod svodovima ovog „Ratničkog panteona“, jer nas obavezuju dela velikih ljudi koji su ostavili iza sebe mnogo toga za naredna pokoljenja, poručio je direktor Medija centra „Odbrana“.
Prisećajući se i prepričavajući brojne anegdote sa Krunićem, Šotra je naglasio da se „taj mangup nije džabe rađao i živeo“, a Ršumović, koji je otkrio Dragišin pesnički talenat, ga je nazvao „pravim beogradskim šmekerom“.
Da je izložba po mnogo čemu neobična rekao je slikar Milan Tucović, objasnivši da je Krunić „spajao nespojivo – elitu i lokalne zgubidane, vrhunsku umetnost i otrežnjujuću šalu“.
Autorka projekta, Anita Panić, objasnila je prisutnima zašto je Dragiša Krunić bio „majstor za automobile i ljudske duše“.
- Zato što je taj neobični čovek s Pašinog brda bio ne samo automehaničar, već i mudrac, pesnik, galerista, satiričar i filmski scenarista. On je posle više decenija bavljenja popravkom automobila odlučio da se posveti umetnosti. Svoju automehaničarsku radionicu pretvorio je u galeriju u kojoj je priređivao brojne izložbe najeminentnijih domaćih slikara, rekla je autorka i dopustila glumcu u ulozi čuvenog „majstora Živote“ da otvori izložbu.
Svojim prisustvom večerašnji događaj uveličali su članovi porodice Dragiše Krunića, brojni prijatelji, glumci, slikari i ostali posetioci.
Neobičnim načinom života i iskrenom voljom za druženjem Dragiša Krunić okupljao je umetnički krem prestonice, koji je uvažavao sve njegove kreativne predloge stvarajući tako romantičniji, humaniji i plemenitiji period života u odnosu na današnjicu. Taj talentovani čovek, družeći se u svojoj automehaničarskoj radnji sa umetnicima, počeo je da piše i glumi. Objavio je tri zbirke – „Između hleba i neba“ (1975), „Moje mušterije“ (1982) i „Ja, zatočenik noći“ (2000). Objavljivao je tekstove u „Ježu“, kao i u mnogim listovima i časopisima. Napisao je scenarija za tv-seriju „Priče iz majstorske radionice“ (TV Beograd, 1985) i film „Šesta brzina“ (1985) sa Zdravkom Šotrom. Sa Ljubivojem Ršumovićem, Rastkom Zakićem i Miljenkom Žuborskim bio je glumac prvog književnog pozorišta „4 asa“. Preminuo je 2004. godine u Beogradu.
Izložba „Majstor za automobile i ljudske duše“ biće otvorena do 4. juna 2016. u Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije, svakim danom, osim nedelje.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt